Obama ikinci kez seçildi

ABD’deki başkanlık seçimi zaferini Twitter’dan „Dört yıl daha“ diye duyuran Barack Obama’nın yeni döneminde Türkiye’yle stratejik müttefikliği devam ettireceği ve Suriye’ye askeri müdahale yapmayacağı belirtiliyor.

08 Kasım 2012 Perşembe | Dünya

ABD’deki seçimden önceki başkan Barack Obama galip çıktı ve ABD’nin 45. başkanı oldu. Eyaletlerin büyük çoğunluğunda tamamlanan sayımlara göre, Obama başkan seçilebilmek için gereken 270 delege desteğini aştı. Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre; 107 milyon ABD’liden 53 milyonu Obama’ya oy verdi. Obama; kilit önemdeki Ohio, Wisconsin, Iowa, Pennsylvania, Michigan, Minnesota, Colorado, Nevada ve Virginia eyaletlerini de kazarak delege sayısını 303’e çıkardı ve başkan olmayı ikinci kez garantiledi. Romney ise 206 üyenin oyunu alabildi. Romney’in 2008’de Obama’nın birinci olduğu Kuzey Carolina ve İndiana eyaletlerinde üstün gelmesi de seçilmesine yetmedi.

İkinci dönemi garantiledi

Cumhuriyetçi Romney, 50 eyaletten 24’ünün, Demokrat Obama ise 25’inin ve Washington DC’nin seçici delegelerini kazandı. Adaylar, yüzde 49 ile aynı oy oranını elde etti. Haber hazırlandığı sırada Florida’da oy sayımı sürüyordu. Seçmenler Kurulu’nda 29 üyesi bulunan Florida eyaletinin oy sonuçları açıklandığında, Obama’nın kazanması durumunda delege oyu 332’ye, Romney’in kazanması durumunda da 235’e çıkacak. Her iki durumda da 270 delege sayısını geçen Obama ikinci dönem ABD Başkanlığı görevini yürütecek. Obama ve Romney dışındaki diğer dört aday ise toplam 1 milyon 666, bin 550 ile oyların yüzde 1,5’ini aldı.

Sağlık reformu ve ekonomi

Uzmanlar seçim stratejisinin Obama’yı yeniden Beyaz Saray’a taşıdığını belirtiyor. Güvencesiz 50 milyon ABD’linin ücretsiz sağlık hizmeti almasını sağlayan sağlık reformu Obama’ya oy kazandırdı. Zira rakibi Romney, „başkan olduğumda yapacağım ilk iş sağlık reformunu kaldıracağım“ demişti. Ekonomi politikasında iş dünyasından gelen Romney ile Obama arasında görüş ayrılıkları buluyordu. ABD’liler, Romney’in sert kemer sıkma politikalarına onay vermedi.

Kadınlar Obama’yı seçti

Kadınların ve Asya kökenli seçmenlerin oylarını almayı başaran Barack Obama, genç seçmenlerde umduğunu bulamadı. Washington Post’un sandık çıkışı anketine göre, Obama, Asya kökenli seçmenlerin yüzde 74’ünün oyunu almayı başardı. 2008 seçimlerinde bu oran yüzde 62 seviyesindeydi. Obama’nın seçimi kazanmasında yine kadınlar başrölü oynadı. Erkek seçmenlerin yüzde 45’i Obama’yı seçerken, kadınlarda bu oran yüzde 55’i buldu. Bunda Obama’nın kürtaj konusundaki politikası etkili oldu. Romney, kürtajın yasaklanması istiyordu. Sandık başı anketlerine göre ABD’li seçmenlerin yüzde 59’u kürtajın yasallaşması gerektiğini savunuyor. Ayrıca seçim öncesi ABD’nin doğu kıyılarını vuran Sandy Kasırgası’daki tavrı da Obama’nın lehine yazılan olumlu bir puan oldu.

Kürtaj politikası etkili oldu

New York’ta oyunu Başkan Obama’dan yana kullandığını söyleyen öğretmen Dug Lawrence, CNN’e yaptığı açıklamada, bu yılki seçimlerde özellikle kadınların yoğun katılımının dikkatini çektiğini söyledi. Lawrence, „Kadınlar bu seçimleri ölüm kalım meselesi olarak görüyordu. Bu, kızlarımızın, kadınlarımızın, torunlarımızın bedenlerinin kontrolünün, hükümette değil kendilerinde olması gerektiği için büyük önem taşıyor. Romney, ‘Kürtaj yasak olmalı, hükümet sizin bedeninize ne olduğunu belirlemeli’ diyor. ‘İstenmeyen bir hamilelik varsa, o çocuğu doğurmak zorundasınız’ diyor“ şeklinde konuştu.

Zenginler de ‘Obama’ dedi

Barack Obama’nın ikinci dönem başkan seçilebilmek için desteğini aldığı kitle, gözlemcileri de şaşırttı. Barack Obama, ülkenin en ‘zengin’ bölgelerinden de destek aldı. 115 bin 574 dolar ortalama hane geliriyle ABD’nin en varlıklı kesimlerinden kabul edilen Virginia eyaletinin Loudoun County’de Demokratlar yüzde 51,6 oy oranına ulaştı. Başkent Washington’a yakın bölgede Mitt Romney’e verilen oyların oranı ise yüzde 47,2’de kaldı. ABD’de en çok milyonere ev sahipliği yapan New Mexico eyaletinin Los Alamos kentinde de Obama’nın oyları yüzde 49’a ulaştı. Obama’nın üst gelir grubundan daha fazla vergi alma planlarına dikkat çeken gözlemciler, Amerikalı zenginlerin buna rağmen Obama’ya oy vermesini ilgi çekici buluyor.

Seçmenlerine teşekkür etti

ABD Başkanı Barack Obama seçim sonuçlarını izlemek için Chicago’da Cumhuriyetçi aday Mitt Romney ise Boston’daydı. Seçim sonuçlarını 2008’de olduğu gibi arkadaşlarıyla basketbo oynarayarak bekleyen Obama, zaferini ilk olarak Twitter’dan duyurdu, „Bu sizin sayenizde oldu. Teşekkür ediyorum“ diye yazdı. Ardından da eşi Michelle Obama’yla sarıldığı fotoğrafını koyarak „Dört yıl daha“ yazdı. Obama, Avrupa saatiyle dün sabah saatlerinde yaptığı seçim konuşmasında da „Daha görecek çok daha iyi günlerimiz var“ dedi. „Hiçbir zaman geleceğimiz hakkında daha iyimser olmadım“ diyen Obama, dünyadaki en büyük ülkeyi daha ileriye götüreceklerini söyledi.

Birlik çağrısı yaptı

Seçim sonuçlarının belli olmasından sonra Chicago’daki seçim merkezinde bir konuşma yapan Barack Obama, kendisine ikinci kez başkanlık şansı veren Amerikalılara teşekkür etti. Konuşmasının başında „Kendimizi toparladık. Mücadelemizi yapıp geri geldik. En iyi günlerimiz henüz gelmedi“ diyerek, yapacak çok şeyi olduğu mesajını veren Obama, bütçe açığını azaltmak, vergi düzenlemeleri yapmak ve göçmenlik sisteminde reform yapmak için Kongre’de Cumhuriyetçilerle birlikte çalışma taahhüdünde bulundu. Rakibi Romney ile bir araya gelip birlikte nasıl çalışılabileceğini görüşmek istediğini söyleyen Obama’ya konuşması sırasında eşi Michelle Obama ile kızları Sacha ve Malia eşlik etti.

Romney yenilgiyi kabul etti
Alınan bilgilere göre Romney „zafer konuşma“sını hazırlamıştı. Romney’nin „zafer konuşması“ cebinde kaldı ancak yine de Boston’da  destekçilerine seslendi. „Keşke sizin, bu ülkeyi başka yöne çekmek için umutlarınızı yerine getirebilseydim“ diyerek Obama karşısındaki yenilgisini ilan etti ve Obama’ya başarılar diledi. Romney’in konuşma öncesi Obama ile telefon görüşmesi yaptığı açıklandı.

 WASHİNGTON
Meclis Cumhuriyetçilerin

ABD’de sadece başkan değil aynı zamanda Temsilciler Meclisi ve Senato için de seçim yapıldı. Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğunu korumayı başardı. Senato seçimlerini ise, Demokratlar kazandı. ABD Temsilciler Meclisi’nde 435 koltuğun tamamı yenilendi. Resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyetçi Parti 226, Demokrat Parti ise 181 koltuk elde etti.
ABD Temsilciler Meclisi seçimini kazanan Cumhuriyetçi Parti’nin önümüzdeki 2 yıl daha, Barack Obama’nın icraatlarını bloke etmek için eline fırsat geçti. ABD Senato seçimlerini ise Demokrat Parti kazandı. Bu seçimlerde 100 kişilik Senato’nun 3’de 1’i yenilendi. 33 yeni senatör seçildi.
Stratejik değişiklik beklenmiyor


4 yıl daha ABD’yi yönetecek Obama’nın temel politikalarda değişiklik yapması beklenmiyor. Zira Obama seçim kampanyasında yaptığı konuşmalarda, dış politikada çok da değişiklik olmayacağının sinyalini vermişti. Türkiye ile dost ve müttefik olduklarını, stratejik ortaklığın ivme kazanarak devam edeceğini belirten Obama, Suriye’ye de doğrudan müdahil olmamayı tercih ediyor. Yeni dönemde de Suriye’ye askeri müdahale seçeneğini son ana kadar kullanması beklenmeyen Obama yönetiminin, özerklik ilan eden Kürtlerin dışındaki silahlı muhaliflere silah temin edip etmeyeceği ise merak konusu.

Doha’dan da dikkatle izlendi
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada; Ağustos 2011’de İstanbul’da Türkiye’nin himayesi ve koordinasyonuyla kurulan Suriye Ulusal Konseyi’nin (SUK) Suriye muhalefetini temsil yeteneğine sahip olmadığını ilan etmiş ve feshini istemişti. Bu hafta Katar’ın Doha kentinde toplanan Suriye’nin dışardan destekli ve parçalı muhalefetinden teşekkül yüzlerce temsilcisi SUK’un yerini alacak yeni bir liderlik çatısı oluşturulmasını tartışıyor. Clinton’ın açıklamaları ve Katar’daki toplantı, Türkiye patentli SUK’un ABD tarafından bitirildiğini gösteriyor. Ancak kurulması kararlaştırılan sürgünde geçiş hükümetinin başına kimin getireleceği konusunda hala uzlaşılamadı. ABD’nin desteklediği Riyad Seyf aday olmayacağını açıklarken, SUK’un Kürt kökenli başkanı Abdülbasit Seyda, Clinton’ın açıklamasına atfen „uluslararası toplumun Suriye halkının taleplerini karşılamadığını ve SUK’a gerekli desteği vermediğini“ savunup “SUK aleyhindeki her adım, rejimin ömrünü uzatmaktan başka işe yaramaz” dedi. SUK Türkiye Temsilcisi Halit Hoca ise “Clinton’ın sözleri, SUK’u radikalleştirerek askeri çözüme daha çok itebilir. SUK’un Hür Suriye Ordusu’na desteği bundan böyle artacaktır” dedi. Hür Suriye Ordusu ise rejim ve muhaliflerin uzlaşısına dayalı geçiş hükümetinin oluşturulmasını öngören Cenevre Anlaşması’nın kabul etmediklerini açıkladı. Hür Suriye Ordusu danışmanı Bessam Dade, „Kabul görecek tek çözüm, geçiş hükümeti üyelerini SUK’un belirlemesidir“ dedi.

Kürtler müdahale istemiyor

Batı Kürdistan’daki Kürtler, başından beri SUK’un içinde yer almamış ve diğer Kürt grupların da temsil edildiği Kürt Yüksek Konseyi’nde olmayı tercih etmişti. PYD de Doha’daki toplantıyı Suriye halklarının çıkarlarını korumadığı gerekçesiyle boykot etmişti. Obama’nın bundan sonra Suriye’de nasıl bir politika izleyeceği Batı Kürdistan’da Demokratik Birlik Partisi-PYD öncülüğündeki Kürtler için de önem arz ediyor. PYD’li Kürtler, dışardan ne askeri ne de lojistik destekli bir müdahaleyi kabul ediyor ve sorunun ancak iç dinamiklerin biraraya gelerek çözebileceğine inanıyor. Ortadoğu politikasında büyük bir değişimin yaşanmayacağı ikinci Obama döneminde, Suriye’deki Kürtlerin özgürlük taleplerinin gözardı edilmesi, Rojava’daki Kürtlerin kendi çözüm stratejilerini geliştirmek zorunda bırakacağı görüşünü destekler nitelikte.

HABER MERKEZİ528

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA