Mehmed Uzun İsveç’te anıldı

Yazar Mehmed Uzun, ölümünün beşinci yılında İsveç ve Güney Kürdistan’da anıldı.

13 Ekim 2012 Cumartesi | Kültür-Sanat

Kürt edebiyatının önemli isimlerinden Mehmed Uzun ölümünün 5. yıldönümünde Stockholm’de İşçi Eğitim Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikle edebiyatçı, sanatçı arkadaşları ve dostları tarafından anıldı.
Sunuculuğunu gazeteci-yazar Mustafa Can’ın yaptığı etkinlikte konuşanlar arasında İsveç ve Kürdistanlı edebiyat ve sanatçıların yanı sıra Uzun’un uzun yıllar yaşadığı Sundbyberg bölgesinin Belediye Başkanı da bulunuyordu.
Anma etkinliğinin ilk konuşmacısı sanatçı Ciwan Haco, dostu ve yakın arkadaşı Uzun’un Kürt dili ve edebiyatına önemli katkıları olan değerli bir sanatçı olduğunu, eserleri ile yaşayacağını söyledikten sonra Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da Kürtçenin hala yasaklı bir dil muamelesine tabi tutulduğuna dikkat çekti. Daha sonra Uzun’un kaleme aldığı 5 Kürt gencinin katledilmesini anlatan destanını seslendirdi. Şair Katerina Frostenson, boynundaki şalın Mehmed Uzun’un hediyesi olduğunu söyledikten sonra Uzun’un romanı ‘Nar Çiçekleri’nden bölümler okudu.

Kürtçe yazmada ısrar etti

Gazeteci-yazar Arne Ruth ise Uzun’un İsveç toplumunda örnek alınması gereken edebi bir kişilik olduğunu söyledi. Kürt Yazar Omar Sheikhmous, “Mehmed çok geç yaşlarda Kürtçe yazmak için çok büyük çaba harcadı. Türkiye’de Kürt dili yasak olmasına rağmen klasik Kürt eselerinden ve edebiyatından öğrendiği gibi onu modernleştirdi. Kürt romanının yol göstericisi oldu” diye konuştu.
Yazar Kjell Esmark, Uzun’un Kürt dili ve kültürünü savunduğu için hakkında pek çok dava açıldığını hatırlattı. Gazeteci-çevirmen Seyitxan Anter ise Uzun’un mülteci olarak geldiği Stockholm’de politik mültecileri birleştirmek amacıyla büyük çaba gösterdiğini, cenazesinin de Amed’de değişik görüşlerden Kürtleri bir araya getiren bir platforma dönüştüğünü söyledi.
Yazar Fırat Ceweri de, KCK tutuklularının 3 yıldan beri cezaevlerinde tutulduklarını hatırlattı. Uzun’u 1980’de Türkiye’deki askeri darbe döneminden önce tanıdığını ve birlikte edebi çalışmalar yürüttüklerini belirten Ceweri, Uzun’un arkadaşları ve dostları ile çatışmaktan kaçınan uzlaşmacı bir kişiliği olduğunu söyledi.

Hewler’de de anıldı
Mehmed Uzun için Güney Kürdistan’ın Hewler kentinde de yazarlar tarafından anma düzenlendi. Uzun’un hayat hikayesini anlatan sinevizyon gösterisinden sonra açılış konuşmasını gazeteci Osman Ranyayî yaptı. Ranyayi, Mehmed Uzun’un Kürt edebiyatına katkılarının öncülük düzeyinde olduğunu ifade etti. Eski Aydınlama Bakanı Felakettin Kakaî ise „Mehmed Uzun benim için bir okul rolü oynadı. Kendisini Kürt edebiyatının gelişmesine verdi. Üstelik bunu Kürt diliyle yaptı. Kürt kültürünü, tarihini Kürtçe işledi ve geliştirdi. Bir insanın yaşamında da önemli olan insanlığa ve kendi halkına bıraktıklarıdır“ diye konuştu. Mehmed Uzun’un amcasının oğlu Celal Uzun da, „Mehmed hastalık zamanlarında halkın, aydınların yoğun ilgisiyle ayakta kalabiliyordu. Ölmeden önce üç projesinin olduğunu, bunları tamamlamak istediğini söylüyordu. Ama maalesef Mehmed’in ömrü projelerini bitirmeye yetmedi“ dedi. Programın sonunda Gülistan Perver, „Lo Muhammedo“ şarkısını seslendirdi. 


MURAT KUSEYRİ/STOCKHOLM


809

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA