03 Mayıs 2016 Salı
 
Ana Sayfa Yazarlar HUKUK KÖŞESİ
18 Ekim 2012 Perşembe
HUKUK KÖŞESİ

Doğumla Alman Vatandaşlık Hakkı

Merhabalar. Size danışmak istediğim konu şöyle: Almanya’da 1989’da doğdum ve ailem ile birlikte 1997’de Türkiye’ye temelli dönüş yaptık. Babam Almanya’da 1984 -1997 arasında yasal oturum sahibi olarak kalmıştı. Sorum, Almanya doğumlu olduğum için tekrar Almanya’ya dönüş hakkım var mı, varsa Alman vatandaşlığına geçebilir miyim? (C. Tayırca/Türkiye)
***
Sayın okurumuz, durumunuz Almanya Vatandaşlık ve Yabancılar Yasası’nın kapsamına girmektedir. Öncellikle sorunuzu cevaplamak için sözkonusu yasaların sizin dudumunuzda olanlar için öngördüğü şartları biraz açma gereği duyuyoruz. Burada sözkonusu olan üç farklı durum:
1- Doğumla Alman Vatandaşlık Hakkı: Almanya Vatandaşlık Yasasına göre Almanya’da doğan bir çocuğun anne veya babası Alman vatandaşı ise, çocuk doğduğunda otomatikman Alman vatandaşlığını elde eder. Çocuğun anne ve babası evli değilse ve sadece baba Alman vatandaşıysa, babalığını (Nüfus Dairesi’ne) tanıttırmak zorundadır. Bununla hukuki olarak da babalık belirlendikten sonra Almanya vatandaşlığını çocuğuna aktarabilir. Eğer anne ve babadan hiçbiri Almanya vatandaşı değilse, ancak anne veya babadan birisinin en az sekiz yıl Almanya sınırları içerisinde yasal olarak ikamet etmisi durumunda, Almanya’da doğan bir çocuk otomatikman Almanya vatandaşlığı elde eder. Bu çocuklar, doğuştan itibaren tüm hak ve görevleriyle Almanya vatandaşğının yanı sıra anne ve babalarının vatandaşlığını da alırlar.
Sayın okurumuz, eğer anne-babanız halen Almanya’da yaşıyor olsalardı, Doğumla Almanya Vatandaşlık Hakkı’na sahip olacaktınız. Ama ne yazık ki, aileniz 16 senden buyana Almanya’da yamamaktalar. Onun için sırf Almanya’da doğmak Almanya vatandaşlığını kazanmaya yetmemektedir.
2- Almanya’ya Geri Dönüş Hakkı: Geçmişte Almanya’da çalışmış veya çalışan yabancı aileler Almanya’da doğan veya burada büyüyen çocuklarını çeşitli sebeplerden dolayı yanlarına alarak ülkelerine geri dönüş yapmışlardır. Ancak uyum sağlamakta zorlanan çocuk veya gençlere Almanya’ya tekrar geri dönme imkanı tanımak için Almanya devleti tedbir olarak zamanında gerekli yasal düzenlemeri yaparak, mağdur olan gençlerin tekrar Almanya‘ya dönmelerine imkan tanımışlardır. Bunun için tabi ki bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar kısaca; 18 yaşını aşmadan Türkiye’ye dönüş yapmış olan çocuklar, 5 yıl içinde (15 ve en geç 21 yaşına kadar) dilekçe vererek tekrar Almanya’ya dönebilirler. Fakat bu durumda olanların önceden Almanya’da en az 8 yıl yaşamış olmaları ve burada en az 6 yıl bir okula gitmiş olmaları gerekmektedir.
Sayın okurumuz bu bilgilere göre sorunuzu kısaca cevaplıyacak olursak: Siz 1997’de Almanya’yı terketmişsiniz. Tekrar Almanya’ya geri dönme hakkından yararlanmak için en geç 2002’ye kadar Alman makmalarına başvuru yapmanız gerekecekti. Bu süreyi çokca aşmışsınız. Bundan dolayı bu haktan yararlanma hakkınız bulunmamaktadır.
3- Oturum Hakkı: Almanya Yabancılar Yasası’nın md. 51.1 göre geçici olmayan sebepler yüzünden Almanya’dan yurt dışına çıkan ya da Almanya’dan yurt dışına çıkıp altı ay içinde, ya da yabancılar dairesinin müracat üzerine verdiği süre içerisinde geri dönmeyen bir yabancı oturma iznini başka bir hukuki işlem gerekmeden, kaybeder. Ancak bir yabancı, süresiz oturma iznine sahipse, 15 seneden buyana Almanya’da resmi olarak yaşıyor ve geçimini karşılıyabiliyorsa, yurtdışında 6 aydan fazla kalmış olsa dahi oturma müsadesini kaybetmez. 
Sayın okurumuz sizin de yazdığınız gibi aileniz 1997’den buyana Almanya’da yaşamamaktadır. Mevcut yasanın öngördüğü 6 ay süreyi çokca aşan bir süre burada sözkonusudur. Bundan dolayı Almanya’da doğmanıza ve o zamanlar süreli oturum hakkına sahip olmanıza rağmen tekrar Almanya’ya gelip eski haklarınızdan yararlanamazsınız. Ama istiyorsanız yine de Almanya makamlarına müracaatta bulunabilirsiniz.
Özetlersek: Almanya Geri Dönüş Hakkı Yasası’ndan yaralanmak için dönüş tarihinden sonraki ilk 3 sene içerisinde ilgili Alman makmalarına yazılı başvuruda bulunmak gerekmektedir. Aksi takdirde hiçbir hak talabinde bulunılamaz.

YEK-KOM Beratungsstelle/
Adres: Graf Adolf Str.
70a,40210 Düsseldorf
hukukyardim@gmx.net
Tel: 0211 830 29 254263
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazı Boyutu:12 14 16 18

Yazarın Diğer Yazıları

Sigortasızlara ve prim borcu olanlara af

Almanya’da Engelli İnsanların Hakları

Almanya’da Engellilik Derecesi

Okurlar soruyor

Velayet hakkı

6 aydan fazla Almanya dışında kalma hakkı

Almanya’da temel güvence hakkı

Kiracı hakları

Yargıtaydan kiracıları sevindirecek kararlar

Borç Senedi/Darlehensvertrag

Almanya’da II. İşsizlik Parası (ALG II) / Hartz 4 Yardımı ve Mal Varlığı

Avusturya’da aile birleşimi ve dil şartı

Almanya’da aile birleşimi ve dil şartı

İnternet’ten izinsiz müzik indirme

Apostil Şerhi nedir?

Boşanma Kararı ve Tanıma Davası

Almanya’da Elektronik Oturum Kartı (eAT)

Almanya’ya geri dönme hakkı

Özürlüler için Araba İthalatı

Yabancı Taşıtlar Geçici Giriş Karnesi

Yaz tatili başlıyor

Vekaletname verme-çıkartma

Avusturya’da Boşanma ve Oturum Müsadesi -3

Avusturya’da oturum müsadesi türleri -2

Avusturya’da Oturum Müsadesi Türleri -1

Almanya’da Entegrasyon Kursları

Sahte ‘İşyeri Rehber Kayıdı’na Dikkat!

Çanak anten izni

Almanya’da ‘Koruyucu Aile’

Alman Gençlik Dairesi (Jugendamt)

Förderschule sorunu-2

Förderschule Sorunu -1

‘Sağlık Yardımı’ nasıl sağlanır?

Almanya’dan Zorunlu Sınırdışı Edilme

Boşanma kararının tanınması

Almanya’da insani nedenlerle ikamet izni

Aile içi şiddet ve kadın

Yabancıların AB ülkelerinde Serbest Yerleşimi

Vatandaşlık için emsal karar

Almanya’da İltica Hakkının İptali

Doğumla Alman Vatandaşlık Hakkı

Oturma müsadesi ve serbest çalışma

Eş ve çocuklara Almanya vatandaşlığı


Yolcu Hakları

Almanya‘da 2013 de Yeni Uygulamalar-2

Almanya‘da 2013 de yeni uygulamalar (1)

Ceza ve Tutukevlerindeki Hakları

Mahkeme kararı sınırdışı edilme

Kira İndirimi

Tazminat hakkı