Lidersiz bir Britanya

ozlemgalip@hotmail.co.uk | 17 Temmuz 2017 Pazartesi

DR. ÖZLEM BELÇİM GALİP

İngiltere Gündemi


Başbakan Theresa May başbakanlık koltuğuna oturalı tam bir sene oldu. Paldır küldür daha iyi bir opsiyon olmadığı için eski İçişleri Bakanı iken May, kendini Başbakan olarak buldu. Geçtiğimiz sene Haziran’da olan referandumun ardından AB’den çıkış sürecini iyi yürütememekle suçlanırken 8 Haziran’da yapılan genel seçimde partisinin iktidar kuracak kadar çoğunluğa ulaşamamasıyla May’n liderlik özellikleri iyice sorgulanır kıldı. 

8 Haziran seçimlerden sonra sırf iktidarda kalmak için Kuzey İrlanda merkezli aşırı sağcı Demokratik Birlik Partisinin (DUP) dışarıdan verdiği destekle azınlık hükümeti kurması okların iyice May’e yönelmesine sebebiyet verdi. DUP ile yaptığı anlaşma ile Kuzey İrlanda’da 1998’den beri kısmen oluşmuş barış anlaşmasının tehlikeye atmış oluyor. Şimdi de öğretmen maaşlarında sadece yüzde 1 oranında artış yaparak öğretmenleri küçük düşürmekle suçlanıyor. Öğretmenler Sendikasının yaptığı açıklamaya göre 2010 yılından bu yana yeni Muhafazakarların iktidar olmasından beri öğretmen maaşlarının enflasyonun yüzde 15 gerisinde kalmış ve 2011 ve 2015 yılları arasında öğretmenlik yapan 27 bin 500 kişi geçtiğimiz yıl görevlerinden istifa etmiş. Ulusal sağlık hizmeti ise bir yandan can çekişiyor. 

Ama Başbakan May, iktidarda kalmak için her yolu deniyor. Amerika’ya Avusturalya’ya yanaşıyor. Geçtiğimiz haftalarda da Almanya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde bütün dünyanın eleştirdiği Erdoğan ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Öncesinde de Erdoğan ile telefonda görüşmüş ve AKP ilçe başkanının uğradığı saldırı için geçmiş olsun dileklerini iletmişti. Erdoğan’dan medet umacak kadar alçalmak nedir? 

AB liderleri, İngiltere’nin ortak pazardan ayrılmaları durumunda aynı ticari avantajlardan faydalanmaya devam edemeyeceklerinin altını çizmelerine rağmen May kırmızı çizgilerini hatırlatarak işi yokuşa sürmeye devam ediyor. Kendi partisindeki bazı bakanlar bile AB’den çıkış sürecini sert bir şekilde yönetmesinden dolayı May’i artık aleni bir şekilde eleştirmeye başladı. Kısacası kendi partisinde bile desteği azalıyor. May’in istifası isteniyor. Yeni bir seçim talebi var. Ancak May, Salı günü canlı yayında bir konuşma yaparak istifa etmeye niyeti olmadığını bir kez daha yineleyip liderliğinden kolay kolay vazgeçmeyeceğini herkese bir kez daha hatırlatacak. 

Sonuç ne olacak? Hiç bir şey. İngiltere’nin AB’den nasıl çıkacağı, çıktıktan sonra ne yapacağı hala bir muamma. Ekim’de Brüksel’de önemli bir AB zirvesi var. Ekim’e kadar İrlanda ile sınır kontrol sorunu, İngiltere’de yaşayan AB vatandaşlarının akıbeti ve AB’nin İngiltere’ye çıkardığı ayrılık faturası gibi ön koşul meselelerde İngiltere sağlam çözüm önerileriyle gelmezse İngiltere’nin işi iyice zorlaşacak. İşyerleri sahipleri tedirgin. Üniversiteler ve eğitim kurumları tedirgin. İngiltere’de yaşayan AB vatandaşları tedirgin. AB ülkelerinde yaşayan İngiliz vatandaşları tedirgin. İki sene sonra nasıl bir Britanya ile karşı karşıya olacağımızı kimse bilmiyor. İyi bir Britanya olmayacağı kesin sadece ne kadar kötü bir Britanya olacağı kestirilemiyor. 752
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: