Organize işler bunlar!

21 Nisan 2017 Cuma

CAFER TAR

Bazı günler toplumsal hafızada kendilerine önemli bir yer edinirler, aradan yıllar geçse de o gün toplumların tarihinde unutulmaz izler bırakır. İnsanlar her defasında o gün yaşananları; o güne kadar gelen süreci kerelerce değerlendirir, tartışırlar.

Aslında böylesi günlerde sadece bir günü konuşmazsınız; gerinizde sizi oraya kadar getiren upuzun bir mazi vardır ve sizin bu maziye dönüp bakmadan yaşananları anlamanız mümkün olmaz. 

İşte 16 Nisan 2017 tarihi de Türkiye toplumunun tarihsel hafızasında böylesine önemli bir yer açtı kendisine. İnsanlar 16 Nisan 2017 tarihini hiç unutmayacaklar.

İktidar cephesinden; “Atı alan Üsküdar’ı geçti“ veya „Geçti Bor’un Pazarı sür eşeğini Niğde’ye” aymazlığı akılarda kalırken, Anamuhalefet partisi CHP ve onun Genelbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yüreksizliği ile hatırlanacak!

Öyle anlaşılıyorki iktidar cephesi işleri daha baştan itibaren muazzam organize etmiş. Gün içerisinde de seçim hileleri vardı ama genel hava “yaşananların seçim sonuçlarını etkileyebilecek düzeyde olmadığı“ yönündeydi.

Referandum günü konuğu olduğum Artı Tv’nin haber merkezine seçim ihlalleri ulaşıyordu, fakat; gelen ihbarlar referandum öncesi ortaya çıkan beklentilerin çok gerisindeydi. Aynı gün saat 15 civarlarında Artı Tv yayınına canlı bağlanan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da “Yurt genelinde seçim hilelerinin beklentilerin altında olduğunu” ifade etmişti.

İlk etapta insanlar bunu Hayır Cephesinin işleri sıkı tutuğuna yorumladı; sandık güvenliği konusunda Hayır Cephesinde ortaya çıkan duyarlılığın oy sayımları başlayıncaya kadar olan süreçte ciddi seçim hileleri yaşanmamasında tabi ki payı var; ancak sonradan anlaşıldı ki AKP cephesi son ana kadar eteklerindeki taşları saklamakla meşgulmuş!

Daha baştan itibaren oyunu kurgulamışlar. Herşey normal gözüksün diye sonradan hakaretler yağdırdıkları AGİT gözlemcilerini referandumu izlemek için ülkeye çağırmışlar.

Süreci iki etap olarak planlamışlar, birinici etap oy kullanma etabı. AGİT gözlemcileri de dahil Hayır Cephesinden insanlar işin sandık güvenliği boyutu ile ilgilenirken; AKP’liler çoktan ikinci etap için hazırlıklara başlamışlar. 

 Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin sandık güvenliği ile ilgili faaliyetlerine nispeten müsaade etmişler. Oy kullanma dönemi boyunca sonradan yapacakları hileler anlaşılmasın diye özel olarak oldukça dikkatli davranmışlar. 

Organize işler ikinci aşamada başlamış; AKP içinden bir ekip daha önceden YSK’den aldığı mühürsüz filigranlı pusulalara “Evet” basarak yine kendisinin önceden mobilize ettiği ekiplere dağıtmış; oy kullanma günü bunların Sandık Kurulu’nun vereceği mühürlü pusulalarla değiştirilmesi istenmiş.

Böylece kestirmeden seçmen tercihi ne olursa olsun; sandıktan “Evet” çıkması sağlanmış. Hiç naif olmaya gerek yok; bu organizasyona YSK içerisinden birileri dahil olmadan bu kadar işi yapamazsınız. 

Bu öyle alt düzeyde birilerinden mühürsüz filigranlı pusula temin etmesini çok aşan bir organizasyon. YSK başkanı ve üyelerinden bir kısmını bu sürece dahil etmeden bu kadar şeyi başaramazsınız.  

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyeleri hiç bilmedikleri, bir anda karşılarında buldukları bir problemi o an değerlendirip karar vermediler. Daha sürecin başından itibaren böyle bir şeyle karşılacaklarını biliyorlardı. 

En azından YSK üyelerinin bir kısmı daha başından itibariyle böyle bir olayla karşılacaklarını biliyorlardı. Aksini düşünmek saflık olur.

16 Nisan 2017 rezaletinde AKP cephesi hırsızlıkları ile insanların akıllarında kalırken; CHP ve onun lideri Kılıçdaroğlu ise yüreksizliği ile akıllarda kalacak. Halbuki her şey ortadaydı; Kılıçdaroğlu eğer “bu sonuçları kabul etmiyoruz!” diye insanları YSK’yı protestoya davet etseydi, ertesi gün bambaşka bir Türkiye’ye uyanmış olacaktık. 

Kısacası, Türkiye cephesinde değişen hiç bir şey yok; AKP yine çalmaya devam ediyor, CHP ise her zamanki gibi korkak!
Yine iş başa düştü!1194
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: