Özel savaş aygıtı Kanal D PÖH’ün dizisini çekti

hevaltaha@riseup.net | 21 Mart 2017 Salı

HEVAL TAHA

Bugüne kadar birçok televizyon kanalı Kürdistan’da sürmekte olan savaşı sadece devletin bakış açısı ile yansıtan birçok dizi yayınladı. Hemen hiç biri beklenen ilgiyi görmemesine karşın yapım şirketlerinin bu konu üzerinde ısrarla durmaları bunun bir özel savaş yöntemi olduğunu gösteriyor. Seyircinin devletin Kürdistan’da yürüttüğü kirli savaşa ilişkin algısını belirlemeyi hedefleyen bu girişimin bugüne kadar sonuç vermediği de ortada.

Her yayın döneminde bir yenisi çekilen bu dizilere bu kez Kürdistan şehirlerini yıkım projesinde bizzat yer alan PÖH’ü “aklayan” bir dizi ile Doğan Medya’ya bağlı Kanal D soyundu. Her iktidar döneminde devletin resmi ideolojisinin yılmaz savunucusu Doğan Medya, Erdoğan iktidarının paradigmalarına da sıkı sıkıya bağlandı. Hürriyet Gazetesi üzerinden “askeri vesayet” varmış havası yaratmak da dahil Erdoğan’ın her düzeydeki tetikçiliğini üstlenen Doğan Medya Grubu’nun 15 Temmuz gecesi üstlendiği rolün de çok geçmeden su yüzüne çıkacağı muhakkak.

Kürdistan’da sürmekte olan kirli savaşta en az PÖH kadar Erdoğan’ın tetikçiliğini yapan Doğan Medya’nın yeni dizisi “İsimsizler” bu amaçla oluşturulan bir proje. PÖH’ün aktif rol aldığı katliamda sivillerin öldürüldüğünün Birleşmiş Milletler’in raporlarına da yansıdığı bir süreçte Doğan Grubu’nun iç kamuoyunda katliama ilişkin algıyı iktidar lehine yönlendirmekle görevlendirilmiş olması sürpriz değil. 

Bugünlerde Doğan Grubu’na ait televizyon kanallarında tanıtımları gösterilen “İsimsizler” adlı dizinin konusu Kanal D’nin internet sitesinde şöyle anlatılıyor:

“Fatih, genç, başarılı, umut vaat eden bir diplomat adayıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin yurt dışı temsilciliklerinden birine atanmış, görevine başlayacakken Virankaya’dan gelen acı haber hayatını değiştirir. Çünkü Virankaya Kaymakamı şehit edilmiştir. Fatih Başkan’ın desteğini alarak onun yerine kaymakam olmaya gönüllü olur. Ülkesi için masa başında rahat bir görev yapmaktansa ateş altında olmayı tercih etmiştir. Yüreği vatan sevgisi ile dolu, devletini ana babası yerine koyan 7 kişilik ekibiyle at izinin it izine karıştığı Virankaya’ya gider. İsimlerini ancak tarihin satır aralarından okuyup yüreklerinde hissedecek olanların bildiği bu ekip, görünmez düşmanlarıyla savaşırken önce o düşmanların maskelerini düşürmek zorundadır. Çünkü düşman onlar gibi mert değildir. Kullandığı kuklaları vardır.”

Senaryosunu Mustafa Burak Doğru, Serkan Birlik, Ayça Mutlugil ve Hale Çalap’ın yazacağı açıklanan dizinin senaryo danışmanı ise eski TSK mensubu yeni “güvenlik uzmanı” Meta Yarar. TSK’dan özel kuvvetler komutanlığında binbaşı rütbesi ile emekli olan Yarar, Kürdistan’da yürütülen kirli savaşın her kademesinde yer almış bir isim. “Sivil” hayatında televizyonlara yorumcu olarak çıkarılan Yarar, Kürdistan şehirlerinde uygulanan katliam ve yıkım günlerinde katıldığı televizyon programlarında operasyonlarda görev alan PÖH mensuplarını destekleyen açıklamaları ile dikkat çeken bir isim. 

Askeri ve siyasi olarak Kürt direnişi karşısında istediği sonucu alamayan Erdoğan iktidarının bu başarısızlığını gizlemek için bu ve benzeri yolları kullanmaya devam edeceği anlaşılıyor. 27 Mart akşamı ilk bölümü yayınlanacak “İsimsizler” dizisinde Kürdistan’da faaliyet yürüten sivil Kürt siyasetçilerin de hedef alınacağı belli. Kürt belediyelerine kayyım olarak atanan kaymakamları parlatmayı da hedefleyen Kanal D’nin bu hizmeti karşılığında Erdoğan’dan hangi imtiyazı aldığı henüz belli değil. 

Diziyi çeken yapımcı firmalar da oldukça dikkat çekici. Yapım şirketlerinden 2014 yılında Yusuf Esen Kal ve Serdar Öğretici tarafından kurulan Es Film’in gizli ortağının Bilal Erdoğan olduğu biliniyor. Şirket bugüne kadar üç proje gerçekleştirmiş. Hepsi TRT’de yayınlanan dizilerin birincisi olan “Filinta”nın çok büyük bütçelerle çekildiği yayınlandığı dönemde de basına yansıdı. Dizinin yayınlandığı günlerde Erdoğan dizi setini ziyaret etti. Ancak bu da dizinin yayından kaldırılmasını engelleyecek seyirciyi sağlamada etkili olmadı. Şirket Filinta öyküsünün içinde yer alan “Zeyrekle ve Çeyrek” karakterlerine yine bu adla bir dizi daha çekti. Bunu da TRT satın aldı. Her iki dizi de yüksek bütçelerle başlayıp kısa zamanda battı. Bu iki işten Es Film’in ne kadar para kazandığı meçhul. Şirketin son projesi “Payitaht Abdulhamid” isimli dizi halen TRT’de yayınlanmaya devam ediyor. Es Film’in bir kaç isim dışında hiç bir tarihi gerçekliğe dayanmayan “tarihi” dizisi “Payitaht Abdulhamid” Erdoğan iktidarının yeniden inşa etmeye heveslendiği Osmanlı rüyasının ekrana yansımış hali olmaktan ileri gidemeyen bir yapım. 

“İsimsizler”in diğer yapımcı firması Barakuda Film de Mahmut Kayımtu ile Ahmet Kayımtu tarafından kurulmuş. Birçok dizi ve sinema filmi çekmiş şirketin resmi internet sitesinde şirket adresi ve bir telefon numarası dışında hiç bir bilgi bulunmuyor. Birçok televizyon kanalına diziler çeken firmanın TRT’ye yaptığı başarısız üç dizi dışında hiç bir üretimi olmayan bir şirket ile böylesi bir projeye girmesi de dikkat çekiyor. Bu ortaklığın yakın zamanda iktidarın farklı olanaklarını kullanma konusunda da devam edeceği anlaşılıyor. 

Özel savaş aracı olarak sinemanın kullanıldığı ilk merkez Hollywood oldu. Önce beyazların katlettiği kıtada yaşayan yerli halklara karşı kullanıldı sinema. Soğuk savaş döneminde SSCB ardından Vietnam, bugün Afganistan, Irak yarın Suriye. Ama hiç biri kirli bir savaşı kazanmaya ya da meşru göstermeye yetmedi.  

Newroz pîroz be...1185
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: