19:13

YPG’den Suriye ordusu Kuvvet Şebi birliklerine ilişkin açıklama

17:51

Güney Kürdistan halkı Efrîn için 8 kentte sokaklara çıkacak

15:53

QSD: 40 Türk askeri ve çetesi öldürüldü

15:47

Antep, Kilis ve Hatay’da hastanelere sivillere kapatıldı

12:40

Halep ve Efrîn halkı Şera’ya yolunda

11:37

Halep halkı: Erdoğan’a geçit vermeyeceğiz

10:04

Kemalbay serbest bırakıldı

10:28

Şera’da bir tank imha edildi, 20 işgalci öldürüldü

Şengal Direniş Birlikleri Komutanı: Toprağımızı savunacağız

YBŞ komutanlarından Dijwar Feqir, "Bu toprağın çocuklarıyız, yerimizi yurdumuzu savunduk ve bu uğurda kan döktük. Burayı savunacağız" dedi.

17 Ekim 2017 Salı 09:34

engal Direniş Birlikleri (YBŞ) komutanlarından Dijwar Feqir, Şendal'deki son duruma ilişkin Stêrk TV haber bültenine telefon bağlantısı ile katıldı.

Konuşmasının başında, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın sağlık ve güvenlik durumuna işaret eden Feqir, Kürt halkı ile aynı duygu ve düşünceyi paylaştıklarını ve Öcalan'dan derhal sağlıklı bir bilginin gelmesi gerektiğini vurguladı.

Kerkük’ten sonra Haşdi Şabi ile Irak güçlerinin Şengal’e yöneleceği netlik kazandığını söyleyen Feqir, "Şengal'deki peşmerge gücü dün gece Şengal’i terk etti" bilgisini verdi.

Haşdi Şabi güçlerinin şu an Şengal'deki peşmerge mevzilerinde bulunduğunu ancak bölgedeki Êzidî toplumu ile mevcut durumda herhangi bir gerginlik yaşanmadığını söyledi.

YBŞ'nin durumuna ilişkin ise Dijwar Feqir, "Savunma mevzilerimizdeyiz. Hem Şengal şehir merkezi, hem de Şengal dağındaki mevzilerimizi koruyoruz" diye konuştu.

Dijwar Feqir "Burada kan döktük ve bölgemizin savunmasını yaptık. Herkesin buna saygı duyması ve böyle bir yaklaşım içinde olması gerekiyor. Bizler bu toprağın çocuklarıyız. Burayı savunduk, kan döktük. Burayı savunmaya devam edeceğiz’’ dedi.


412

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA