20:46

Şêra’da Türk ordusuna ağır darbe: 35 ölü

20:44

Suriye'de 1 ay ateşkes kararı

16:04

Efrîn’de on binler işgalci Türk devletine inat sokaktaydı

16:30

HPG: Ağrı’da 13 asker öldürüldü

Allavi: Kerkük’te savaş çıkabilir!

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi, referandum sonrası ortaya çıkan sorunların çözülmemesi durumunda Kerkük'te bir savaşın çıkabileceğini söyledi.

10 Ekim 2017 Salı 08:34

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi, KDP Genel Başkanı Mesûd Barzani, Irak merkezi hükümeti ve İran'ın destekli grupların adımlarını dikkatli atması ve Kerkük sorununu çözmesi gerektiğini söyledi.

Associated Press'e konuşan Allavi, Irak'ın bütünlüğünün korunması için Irak merkezi hükümetinin Heşdî Şabi'yi, Barzani'nin de Pêşmerge güçlerini kontrol etmesi gerektiğini söyledi. Allavi, referandum sonrası ortaya çıkan sorunların çözülmemesi durumunda Kerkük'te bir savaşın çıkabileceğini söyledi.

Heşdî Şabî bünyesinde yer alan ve İran'a yakınlığıyla bilinen Esayib El Hak grubu başkanı Qais Xazalî, pazar günü üyelerine yönelik yaptığı konuşmada "Kürtlerin Kerkük'ü ilan etmek istedikleri devlete dahil etmek istediklerini ve hazırlıklı olmaları gerektiğini" söylemişti.

Bu konuya ilişkin de konuşan Allavi, Esayib El Hak'ın Heşdî Şabî'nin bir parçası olduğunu hatırlatarak, "Eğer bu güç Kerkük'e girerse en büyük zararı Irak'ın birliğine verir ve şiddet yolunu açar" dedi.

Alavi, "Irak merkezi hükümeti Heşdî Şabî'nin kendi kontrolünde olduğunu iddia ediyor. Eğer doğruysa onu kontrol etmeli ve bir iç savaşa mahal vermemeli. Barzani de söz konusu bölgelerde saldırgan adımlar atmaması için Pêşmerge'yi kontrol etmeli" diye konuştu.


434

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA