20:50

Efrîn'de Türk ordusu ve çetelerinin yerleşmeye çalıştığı yerler temizlendi

18:03

Cilber köyündeki katliamda şehit sayısı 7’ye çıktı

18:17

Efrîn’de 9 Türk askeri ve çetesi öldürüldü

17:19

Erdoğan ve AKP çeteleri bozguna uğrayacak

13:29

Bilbile'de imha edilen Türk tankın patlama anı…

13:14

Erdoğan'dan HDP'ye tehdit: Adım adım takip ediliyorsunuz

12:43

Raco'nun Edamê köyünde şiddetli çatışma

11:53

Türk uçakları Efrîn merkez ve Mabeta'yı bombalıyor

11:09

Türk ordusu bir kız çocuğunu ağır yaraladı!

11:57

Hewlêr’den Efrîn’e destek

10:19

YPG-YPJ savaşçıları 2 Türk tankını imha etti

09:30

YPG-YPJ direnişi karşısında işgalci Türk ordusu ağır kayıplar veriyor

09:02

KJK: AKP, Efrîn’de saplanacak

QSD 48 saatte Dêrazor’a ulaştı

QSD, Cizre Fırtınası Hamlesi çerçevesinde somut ilerlemeler kaydetti ve 48 saatte Dêrazor kapısına dayanmayı başardı. QSD Fırat Nehri’nin doğusunda geniş bir alanı özgürleştirdi ve DAIŞ’e yardım yollarını kesti.

14 Eylül 2017 Perşembe 09:13

 QSD, Cizre Fırtınası Hamlesi çerçevesinde somut ilerlemeler kaydetti ve 48 saatte Dêrazor kapısına dayanmayı başardı. QSD Fırat Nehri’nin doğusunda geniş bir alanı özgürleştirdi ve DAIŞ’e yardım yollarını kesti.

Demokratik Suriye Güçleri QSD, Reqa Hamlesi’nin yanında Cizre Bölgesi kapsamına giren Dêrazor ve Fırat Nehri’nin doğusunda yer alan alanları özgürleştirmek için birkaç gün önce Cizre Fırtınası Hamlesi’ni başlattığını duyurmuştu. 5’inci gününe giren hamle, somut bir şekilde ilerlemelerle Dêrazor’a doğru yürüdü ve geniş bir alanı DAIŞ çetelerinden temizleyerek özgürleştirdi.

İki koldan başlayan hamlenin Ebu Fas kolunda savaşçılar 67 km ve Ebu Xeşeb kolunda 47 km ilerlerdi.

Hamlenin başladığından bu yana savaşçılar El Hicêfat, Humir El Tewîl, El Erbîdî, El Malîha, Reqeb ve El Hikûmê gibi birçok köy ve alanın yanında Dêrazor sanayi bölgesini tamamen özgürleştirdi. Bununla birlikte çetelerin Dêrazor üzerinden Hesekê’ye saldırı girişiminde kullandığı Dêrazor-Hesekê Yolu da savaşçılar tarafından kesildi.

Cizre Fırtınası Hamlesi’nin bu kadar hızlı ilerleyişi, QSD savaşçılarının DAIŞ çeteleri ile girdiği çatışmaların yanında çok somut bir ilerleyiş olabilir.

Dêrazor Askeri Meclisi Komutanı Ehmed Ebû Xewla, DAIŞ çetelerinin savaşçıların kente doğru ilerleyişini birçok yöntemle durdurmaya çalıştığını ve bunun için çetelerin bomba yüklü araçlarla, intihar bombacılarıyla saldırılarını artırdığını belirtti.

Ebû Xewla kent sakinlerinin tutumunun çok iyi olduğunu, halkın coşkulu ve umutlu olduğunu söyleyerek, “Dêrazorlu yurttaşlar akrabaları ile birlikte sıcak yüreklilikle bizlerin onları karanlık ellerden ve DAIŞ çetelerinin teröründen kurtarmamızı bekliyor” dedi.

Dêrazor Askeri Meclisi Komutanı Ehmed Ebu Xewla konuşmasının sonunda hamlenin başlatılmasıyla birlikte Dêrazorlu onlarca gencin Dêrazor Askeri Meclisi’ne gelip katıldığını da sözlerine ekledi.


1102

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA