20:50

Efrîn'de Türk ordusu ve çetelerinin yerleşmeye çalıştığı yerler temizlendi

18:03

Cilber köyündeki katliamda şehit sayısı 7’ye çıktı

18:17

Efrîn’de 9 Türk askeri ve çetesi öldürüldü

17:19

Erdoğan ve AKP çeteleri bozguna uğrayacak

13:29

Bilbile'de imha edilen Türk tankın patlama anı…

13:14

Erdoğan'dan HDP'ye tehdit: Adım adım takip ediliyorsunuz

12:43

Raco'nun Edamê köyünde şiddetli çatışma

11:53

Türk uçakları Efrîn merkez ve Mabeta'yı bombalıyor

11:09

Türk ordusu bir kız çocuğunu ağır yaraladı!

11:57

Hewlêr’den Efrîn’e destek

10:19

YPG-YPJ savaşçıları 2 Türk tankını imha etti

09:30

YPG-YPJ direnişi karşısında işgalci Türk ordusu ağır kayıplar veriyor

09:02

KJK: AKP, Efrîn’de saplanacak

Bütün renklerimizle festivalde olalım

Kürt inanç kurumları, 16 Eylül’de Almanya’nın Köln kentinde yapılacak 25. Uluslararası Kür Kültür Festivali’ne katılım çağrısı yaptı: ”Bütün renklerimizle Köln’de olalım.”

14 Eylül 2017 Perşembe 09:54

Bu yıl Almanya’nın Köln kentinde, 16 Eylül Cumartesi günü yapılacak 25. Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nin hazırlıkları tamamlandı. Kürtlerin merakla beklediği Cumartesi günü için Êzîdî Dernekleri Birliği Merkezi (NAV-YEK), Civaka Îslamiya Kurdistanê (CÎK) ve Demokratik Aleviler Federasyonu (FEDA) yaptıkları açıklamalarla Avrupa’da yaşayan bütün Kürdistanlıları, kendi renkleriyle festival katılmaya çağırdı.

ÊZÎDÎLER GÜÇLÜ KATILMALI

Êzîdî Dernekleri Birliği Merkezi (NAV-YEK) Eşbaşkanı Sabriye Savgat, Avrupa’da yaşayan bütün Êzîdîleri, Kürt Kültür Festivali’ne katılmaya çağırarak, ”Biz NAV-YEK olarak 25. Kürt Kültür Festivali’ni kutluyoruz. Bütün halkımız Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırmalı, Kürdistan için mücadele içerisinde olmalı” dedi.

Ortadoğu’da bütün halkların ve inançların barış içerisinde yaşaması gerektiğini vurgulayan Savgat, devamla şunlara dikkat çekti: ”Mezopotamya bir medeniyet beşiğidir. Tarih boyunca böyle olmuştur. Ancak savaş ve çatışma yıllardır halkların ölümüne sebep oluyor. Bunu da egemenler kendi çıkarları için yapıyor. Bunlara dur demek için yeni Şengal, Rojava ve Ninova’ların bir daha olmaması için bütün kesimleri bu barış ve özgürlük mücadelesinde yer almalı. Onun için Avrupa’da yaşayan bütün halkları kendi renkleriyle festivale katılmaya çağırıyoruz.”

Savgat, NAV-YEK olarak festivalde stant açacaklarını, bütün halkı da beklediklerini söyledi.

ASİMLASYONA KARŞI

Civaka Îslamiya Kurdistanê (CÎK) Başkanı Hafız Ahmet Turhallı da Kürt halkının özgürlük mücadelesine dikkat çekerek, şunları söyledi: ”Kürt halkı, yıllardır soykırım ve asimilasyon politikalarına karşı direniyor. Halkımız başta Kürdistan olmak üzere dünyanın bir çok yerinde askeri, siyasi, toplumsal ve kültürel olarak köleliğe karşı direniş içerisinde. Avrupa’da yaşayan Kürtler de 25 yıldır Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nde bir araya gelerek, bu mücadelenin bir parçası olma çabasında. Bu festival, bir anlamda diasporadaki halkımızın bir kimliği ve buluşma merkezi olmuştur. Bugün içerisinde geçtiğimiz dönemde yapılması çok önemlidir. Birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmek, halkımıza karşı yapılan saldırılara karşı çıkmak için bütün Kürtleri festivale katılmaya çağırıyoruz.”

Turhallı, Kürtlerin kendi çocuklarının geleceği için bu tür etkinliklere önem vermesi gerektiğinin altını çizerek, ”Biz Avrupa’da yaşayan Kürtler olarak daha fazla erimememiz, kaybolmamamız ve çocuklarımızın asimile olmaması için böylesi etkinliklere ihtiyacımız var. Kültürümüzü, dilimizi ve geleneklerimizi yaşamamız için daha çok bir araya gelmeliyiz. Bu esas üzerine CÎK olarak, başta Müslüman Kürtler olmak üzere bütün Kürtlere çağrımız, 16 Eylül’de Köln’de buluşalım. CÎK olarak stantlarımız var, biz de kendi renklerimizle orada olacağız. Herkesi oraya bekliyoruz” dedi.

HALKLAR HALAYINA DURALIM

Demokratik Aleviler Federasyonu (FEDA) Eşbaşkanı Bedrana Yıldırım ise Alevi toplumu olarak tarihi boyunca hak mücadelesinin içerisinde olduğunu hatırlatarak, ”Alevi toplumu olarak kadimden bu yana kimseye biat etmedik, boyun eğmedik. Hep hak ve hakikat mücadelesinin içerisinde yer aldık” diye konuştu. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın halklar mücadelesinde önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Yıldırım, şunları ifade etti: "Tüm halkların, ezilenlerin ve ötekilerin mücadelesinde önemli bir yer tutan sayın Abdullah Öcalan’ü özgürlük şiarıyla gerçekleşecek 25. Uluslararası Kürt Kültür Festivali’ne bütün Alevileri, dost kurumlarını katılmaya davet ediyorum. Çünkü bizler biliyoruz ki, özgürlük ve özgür yarınlar mücadeleyle gelecektir. Tıpkı Alevi yol değerlerinin sürekli bahsettiği Rızalık şehrinde olduğu gibi. Bizler Rızalık şehrinin paylaşımı gibi yaşayacaksak eğer, hepimizin birlikte hareket etmek durumundayız. Herkes kendi rengi ve inançlarıyla bu festivale katılması gerekiyor. Orada açacağımız çadırlarla her zaman mücadelenin içerisinde yer alacağız ve birlikte halaya duracağız.”


634

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA