Referandum ve Newroz öncesi korucularla toplantı

Çözüm sürecinde “lağvedileceğine” yönelik söz verilen korucularla Newroz ve referandum arifesinde kritik bir toplantı yapıldı. Daha önce ağır silahlarla donatılma kararı verilen ve son günlerde “Evet” oyu vereceğini açıklayan korucuların, “güvenlik” adı altında sandıklarda görevlendirilecekleri belirtildi.

20 Mart 2017 Pazartesi 13:26


Kritik referandum öncesi ve Newroz arifesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gölbaşı Vilayetler Evi’nde 26 ilden gelen korucubaşları ve korucu dernekleri temsilcileriyle bir araya geldi. Aynı gün koruculuk yapan Jirki Aşireti’nin referandumda “Evet” diyeceği yönünde açıklamada bulunması ve korucu ailelerinin bir bir referandum kararını açıklaması dikkat çekti.

“Sandık güvenliği” adı altında bölgede, “Evet” oyu vereceğini açıklayan korucuların görevlendirilmesinin konuşulduğu getirildiği belirtilen toplantının esas gündeminin, bölgede bahar aylarında yoğunlaştırılacak olan askeri operasyonlar olduğu kaydedildi.

Bölge halkı baskının sürmesini istiyormuş!

Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK’yi kast ederek, “Örgütün bir an önce kökünün kurutulmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu. Baskı politikalarının bölge halkı tarafından desteklendiğini savunan ve bunu, “İnsanlar çarşıda elimizi tutup, ‘Allah aşkına bizi bırakmayın ne olursunuz böyle devam edin’ diyorlar” sözleriyle dile getiren Soylu, örgütü bitireceklerini söyledi.

Korucuların neler yaptığını millemiz biliyor

Belediyelere kayyum atanmasını da, “Belediyeler örgüte destek veriyordu” sözleriyle savunan Soylu, bu uygulamaları sürdüreceklerini söyledi. Bölgede kayyum atadıkları belediyeleri ziyaret ettiklerini dile getiren ve “Oradaki diğer belediye başkanlarını topladık. Yüksekova’daydık. O kadar büyük heyecan içindeler ki, çöpler toplanıyor, her taraf tertemiz” değerlendirmesinde bulunan Soylu, “Şimdi belki de en çok rahat eden Diyarbakır Belediyesinde çalışanlardır” diye konuştu.

Korucuların işlevine dikkat çekerek, “Aylardan beri mücadele ediyoruz. Bu mücadelenin içerisinde en ön noktada olan sizlersiniz” şeklinde konuşan Soylu, “Korucularımız, korucubaşlarımız, onların aileleriyle birlikte ne büyük bir mücadele ettiğimizi ve bu ülkenin birliğine, beraberliğine hangi katkıları ortaya koyduğunuzu net bir şekilde bizler biliyoruz. Ülkemiz biliyor, milletimiz biliyor” diye konuştu. Yolları asfaltlayacaklarını da belirten Soylu şöyle konuştu:

“Sayın Başbakanımızın başlattığı 23 il cazibe, sadece terörle mücadele etmiyoruz, sadece terörizmle mücadele etmiyoruz. Türkiye’nin her tarafında 51 vilayette, bunların içerisinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu vilayetlerimiz de var, köylere kadar asfalt ve sıcak asfalt getireceğiz. İki kat yükselttik, iki kattan daha fazla yükselttik. Şimdi bir ödenek daha tahsis edeceğiz ve nasıl kalkınmanın, nasıl gelişmenin, nasıl köylere kadar sıcak asfalt gitmenin, KÖYDES projeleriyle beraber bunu vatandaşımıza sağlamanın heyecanı içerisinde olacağız. Bizatihi Başbakanımızın talimatıdır. Maliye Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı ile ortak yaptığımız çalışmalar çerçevesinde Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararıyla birlikte ödenekler illere gönderiliyor ve inşallah bu yıl, önümüzdeki yıl ve ondan sonraki yıl içinde bir planlama çerçevesinde Türkiye’nin 51 vilayeti, Doğu ve Güneydoğu Anadolu vilayetlerindeki bu köy yolları sorununda sıcak asfaltla buluşmasını sağlayabilecek çok önemli bir atılımı ortaya koyuyoruz.”

Ulusal ve uluslararası birçok raporda, “insan kaçırma, taciz, tecavüz, cinayet, mala el koyma” gibi suçlarla suçlanan korucularla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sık sık bir araya geliyor. Geçtiğimiz yıl Eylül ve Aralık aylarında yapılan benzer içerikli toplantılardan sonra Soylu, “Mart ayında örgütü bitireceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

Ağır silahlarla korucuları donatma kararı

24 Eylül 2016 tarihinde bölge illerinden 37 korucubaşı başı ile bir araya gelen Süleyman Soylu, toplantıda koruculuğun kalıcı hale getirilmesi üzerinden koruculara vaatlerde bulunmuştu. O dönem AKP medyasında yer alan haberlere göre, "İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan 'Köy Korucuları Daire Başkanlığı' kurulması, koruculuğun kalıcı hale getirilerek, tanımlamadaki 'geçici' ve 'köy' ibarelerinin kaldırılması ve Kalıcı Koruculuk statüsü verilmesi" gibi kararlar alındığı ifade edilmişti.

Milletin bildiği korucular!

Ayrıca aynı toplantıda korucuların ağır silahlarla donatılması yönünde bir karar da kamuoyuna açıklanmıştı. Soylunun toplantıda “Halkımız sizin yaptığınız fedakarlığı biliyor” dediği koruculuğa ilişkin şimdiye kadar hazırlanan çok sayıda rapor bulunuyor. İHD verilerine göre, 1990-2002 yılları arasında, 38 köy yakma, 14 köy boşaltma, 12 taciz ve tecavüz, 22 adam kaçırma, 294 silahlı saldırı, 176 saldırı sonucu yaralamalar, 132 cinayet, 2 kayıp, 50 infaz, 70 gasp, 454 işkence, 59 gözaltına alma, 9 intihara sebebiyet verme ve 17 orman yakma gibi suçlara karıştı.

Çözüm sürecinde lağvedilme sözü verilmişti

Oysa çözüm sürecinde AKP hükümet, koruculuğun lağvedilmesi sözü vermişti. Hükümete yakın medyanın 1 Eylül 2014 tarihinde "Barışta Milat" başlığı ile yayınladığı haberde, "Sayısı 60 bini geçen korucuların sayısının da zaman içinde kademeli olarak azaltılması ve normalleşme ile birlikte tamamen sona ermesi görüşü benimsendiği" yönünde bilgiler paylaşmıştı. 


985

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA