Siirt Newrozu’nda halklar buluşacak

HDP Siirt Milletvekilli Kadri Yıldırım, Siirt Newrozu’na katılım çağrısı yaparak, Newroz’un zalime karşı Mazlumların direnişi ve mücadelesi olduğunu vurguladı. Kentteki Newroz'a, Kürt, Arap ve Türk halklarının katılması bekleniyor.

20 Mart 2017 Pazartesi 09:09


Siirt’te 18 Mart’ta kutlanmak istenen Newroz, valiliğin izin vermemesi üzerine 21 Mart’a alındı. Farklı kimliklerin yaşadığı kentteki halklar, Newroz ateşi etrafında buluşmayı beklerken, Newroz Alanı’ndaki etkinlik için tüm hazırlıklar da tamamlandı.

‘Newroz zalime karşı mazlumların direnişidir'

Kentte düzenlenecek Newroz’a ilişkin konuşan HDP Siirt Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Newroz’un zalime karşı Mazlumların mücadelesi ve direnişi olduğunu belirterek, Siirt halkına seslendi. Yıldırım, “21 Mart Salı günü Newroz’u karşılıyoruz. Bütün Siirt halkını, merkezinden, ilçelerinden köylerine kadar 21 Mart’ta Siirt’e bekliyoruz. Newroz Alanı’na bekliyoruz. Bir araya gelelim, toplanalım. Coşkuyla sahip çıkarak kutlayalım Newroz’u. Siirt halkı, bütün Kürt halkı bütünüyle, Kawa’nın torunlarıyız. Demirci Kawa’nın umuduyuz. Newroz yeni bir gündür. Siirt halkı hep beraber bu ulusal bayramımıza sahip çıkacak. Bu bayrama sahip çıkma halka sahip çıkmaktır. Toprağa sahip çıkmaktır. Gelin bu günü yeniden başlatalım. Bugün biz Mazlumların yanında saf tutuyoruz. Zalimlerin yanında yer almayacağız. Umut ediyorum ki Salı günü Newroz Alanı’nda bir araya gelerek Newroz’u coşku ve sevinçle kutlayacağız” şeklinde konuştu.

Kürt,Arap ve Türk kadınlarına Newroz çağrısı

HDP Yöneticisi Ayten Elçiçek de, bütün kadınları özgürlük halayına katılmaya çağırdı. Elçiçek, şunları aktardı: “Bütün Botanlı kadınlar, başta Siirtli kadınlar olmak üzere özgürlük halayına tutularak 21 Mart’ta Newroz Alanı’nda olalım. Newroz ateşini zılgıtlarla yakalım. Arap’ıyla, Kürt’üyle ve Türk’üyle tüm renkleriyle kadınları Newroz alanına bekliyoruz.”

‘Newroz alanında buluşalım'

HDP İl Eşbaşkanı Abdullah Çetin ise, tüm halkların Newroz’unu kutlayarak, 2017’nin barış ve huzur getirmesi dileğinde bulundu. Çetin, “Bu yılki Newroz, Salı günü saat 11.00’da Newroz alanında yapılacak. Başta Siirt halkımız Kurtalan, Eruh, Şirvan, Pervari, Tillo, Baykan ve köylerde yaşayan tüm halkımızı kendi rengiyle, kendi diliyle, kendi zılgıtlarıyla kendi talepleriyle 2017 Newroz halayına katılmaya davet ediyoruz. Bu Newroz’un coşkulu bir şekilde geçmesi için tüm halkımızın özellikle Botan halkımızın yine Siirt’te yaşayan Arap halklarımızın da Newroz’da yerini almaya davet ediyoruz” şeklinde çağrıda bulundu.


1039

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA