DÜNYANIN TACI DÜŞTÜ!

Kawa düşmez! Newroz ateşi sönmez!

Direnişin kalbine dokunmak!

ROHENDA!

İşgalin ölümlü iştahı!

Helebce’nin öğretmeni: Mamosteye Nanasraw

Efrîn için çığlık olalım

Toplum-Yaşam

Kawa düşmez! Newroz ateşi sönmez!

20.03.2018
Tarih boyunca Dehaqlar bir şeyi hep unuttu. Kürt’ün memleketinde ne Kawalar biter ne de Newroz ateşi söner. Dehaqlar oldukça Nevrozlar’da Kawalar isyan ateşi yakmaya devam edecek. Dehaqlar Kawaları çoğaltan yegâne gerçekliktir.

Yeşil sahalar da Efrîn’le

20.03.2018
Almanya’daki Kürt takımları da Efrîn işgaline tepki gösterdi. Efrîn’le dayanışma mesajı veren ve bunun için kampanya yürüten takımlar, tepkilerini sahaya da taşıyacak.

Maçlara Kar engeli

20.03.2018
Avrupa'nın farklı ülkelerinde ve liglerde mücadele eden Kürt takımlarının maçları kar engeline takıldı. Soğuk hava koşulları nedeniyle, takımlardan sadece Kürdistan Welat ve KSV MED takımları galibiyetle ayrılırken, FC Amed Berlin beraberlikle yetinmek zorunda kaldı.

İşgalin ölümlü iştahı!

19.03.2018
Tam altmış gün oldu, işgalci Türk ordusu en ağır silahlarla, uçaklarla barbarca saldırdı. Efrîn’de, çocuk, hamile kadın, yaşlı sivilleri öldürdü. İlçeleri ve köyleri yıktı. Efrîn halkı yerini yurdunu bırakmamak için direndi. Tekrar tekrar Helebce’yi, Şengal’i yaşattılar halkımıza.

Castel Cindo’da ‘sır’lı bir kadın savaşçı Şîndar

19.03.2018
Efrîn’de bir bahar vakti solmasın diye yeşile kesmiş dağlar ve ovalar, bir kadın yürüyor karanlığın üstüne. Omuzunda Nebi Huri’den bu yana aldığı ağır yük. Bu yükün ağırlığı ile ilerliyor, karanlığın üstüne düşme vakti değil yürüme vakti. Yol oluyor, yolun götürdüğü yere gidiyor, gözlerinde umudun hüznünü taşıyan bir kadın...

DÜNYANIN TACI DÜŞTÜ!

17.03.2018
Bir kız çocuğunun allı morlu saç tokası-tacı, kanlı morgun kapısında yere düştü! Kireç gibi beyazlaşmış yüzüne bulaşan kan dünyanın yüzünde bir leke gibi duruyor.

Efrîn için çığlık olalım

17.03.2018
Türk ordusunun Efrîn’i işgal girişimine karşı Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar öfkeli. Hamburg’daki PYD Temsilcisi Miqdat Ehmed “Burada olsak da yüreğimiz, kalbimiz hep Efrîn için atıyor” diyor.

Helebce’nin öğretmeni: Mamosteye Nanasraw

16.03.2018
Aslında kimse tanımıyor, bilmiyor. Bilebilecek tüm insanlar ile o da 16 Mart 1988’de Halepçe’deki kimyasal saldırısında can vermiş... Bildikleri ve idealleri “bilinmeyen öğretmen” yani Mamoste Nanasraw olarak kentte bir sır gibi...

ROHENDA!

15.03.2018
Efrîn’de ‘Benim ölüm buradan çıksa da köyünü bırakıp gitti dedirtmem’ diyen babasıyla son mermilerine kadar savaşarak şehit olan Rohenda’nın hikayesi...

Stephen W. Hawking hayatını kaybetti

15.03.2018
Kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen evrenbilimci ve teorik fizikçi Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti.