Dedesi Franko’ya karşı savaştı İki oğlu Rojava’da

Nadire Yoslun Dersim’e uğurlandı

Kadınlar Efrîn için kriz masası kuruyor

Kadın direnişinin yüzü olacağız

Neo-liberal kapitalist toplumsal cinnet tablosu!

Zafer Newrozlaşan kadınların olacak

92 Cizîr tanıkları: Özgürlük ateşi sönmez!

Kadın

Zafer Newrozlaşan kadınların olacak

21.03.2018
KJK ve PAJK Koordinasyonu Newroz nedeniyle yayınladıkları mesajda; “tüm alanları özgürlük ateşiyle aydınlatalım ve ateşi büyütelim. Zafer örgütlenen ve direnen halkların, Newrozlaşan kadınların olacaktır” dedi.

Newroz ateşi ile Efrîn direnişi büyüyecek

21.03.2018
Newroz’a bu yıl Efrîn direnişi damgasını vuruyor. Efrîn’de Türk işgaline karşı tarihi direnişin devam ederken, Kürt halkı Newroz ateşini bu yıl faşizme karşı yakıyor.

Polis aracında cinsel saldırı

21.03.2018
İstanbul’da 28 yaşındaki bir kadını cinsel saldırıya maruz bırakan S.E. isimli polis tutuklandı. S.E.’nin ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapsi isteniyor.

92 Cizîr tanıkları: Özgürlük ateşi sönmez!

20.03.2018
2018 Newroz’u Türkiye ve Kürdistan’da OHAL ve işgal saldırılarına rağmen büyük bir sahiplenmeyle kutlanacak. 92 Serhildanı’nın tanıkları ‘direndik, direniyoruz vazgeçmek yok’ diyor.

YPJ’li Anna Efrîn’de şehit düştü

20.03.2018
YPJ saflarında savaşan İngiliz kadın savaşçı Anna Campbell’ın Efrîn’de Türk ordusunun düzenlediği bir hava saldırısında şehit düştüğü bildirildi.

Suriyeli şairler: Savaş şiiri de öldürdü

20.03.2018
Suriye’deki savaştan dolayı göç ederek İzmir’e yerleşen genç kadın şairler Hanza Çavuş ve Fatime Narsen, savaşın şiirlerini de işgal ettiğine dikkat çekiyor. Kadın şairler, “Kültürümüzü ve doğayı anlatırken, savaşla birlikte kendimizi ölümleri, tecavüzleri yazarken bulduk” diyor.

FEMEN: Erdoğan elini Efrîn’den ÇEK!

20.03.2018
Türk işgal ordusunun Efrîn’e yönelik saldırılarına karşı Efrîn halkının direnişine destek veren FEMEN, “Her halkın kendi kaderini tayin etme hakkı vardır ve bu Kürt halkını da kapsar. FEMEN Kürt halkını ve Efrîn’deki sivilleri destekliyor” açıklaması yaptı.

Kadınlar Efrîn için kriz masası kuruyor

19.03.2018
Ulusal Kadın Çalıştayı, Brüksel’de bir araya gelerek Efrîn için eylem takvimi çıkardı. Toplantıda süresiz eylemleri koordine edecek bir kriz masasının oluşturulması; uluslararası, Kürdistani ve dini organizasyonlarla görüşmeler yapılması temelinde heyetler kurması kararlaştırıldı.

Jineoloji akademisi kurulacak

19.03.2018
RJAK, Güney Kürdistan’da kadına yönelik şiddetin nedenlerini masaya yatırarak 11 maddelik çözüm önergesi sundu.

JAS’dan özsavunma eğitimi

19.03.2018
inên Azad ên Sosyalîst (JAS) Newroz öncesi Qamişlo’da kadınlara özsavunma eğitimi verdi. Kaleşnikof silahının çalışma mekanizmasının öğretildiği ve boş sahada atış uygulamasının yapıldığı özsavunma eğitimine kadınların ilgisi ve katılımı yoğundu.