Zerocalcare Efrîn’i çizdi

Süryani, Ermeni ve Kürtler Anadilde eğitim istiyoruz

Bir Ortadoğu matematiği Milan Protokolü

Zırhlı araçla Kitaplara operasyon

Kürtçe zafer kazandı

Halk divanında bir dengbêj

Rojava’da iki fotoğrafçı

Kültür-Sanat

Kürtçe zafer kazandı

21.02.2018
Dilbilimci Prof. Necmiye Alpay, Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana tüm baskı ve asimilasyon politikalarına rağmen Kürt dilinin büyük bir zafer elde ettiğini söyledi.

Berlinale’de Mülteci Cenneti Tempelhof

21.02.2018
Bu yıl 68. düzenlenen Berlin Uluslararası Film Festivali Berlinale 15 Şubat’ta Wes Anderson’un ‘Isle of Dogs’ adlı animasyon filmi ile açılışını yaptı. Bu son derece büyük sponsorlar eşliğinde tamamen ticari amaçlarla yürütülen şaşaalı festivalin sinemaseverler için iyi yanı ise dünyanın dört bir yanından farklı hikayelerin, yılın başka zamanlarında sinemalarda görülemeyecek filmlerin izlenme şansı yakalanması.

Ermeni Tiyatrosu kayyum talimatıyla yıkıldı

21.02.2018
Mardin’in Derik ilçesinde aralarında Ermeni Tiyatrosu'nun da bulunduğu onlarca tarihi yapı kayyum tarafından, “Madde bağımlıları kullanıyor”, “Metruk, kullanılmıyor” gerekçesiyle yıkıldı

Süryani, Ermeni ve Kürtler Anadilde eğitim istiyoruz

20.02.2018
Seyid Ehmed Subaşi: Kürtçenin eğitim dili olması için direnişimizi yükselteceğiz; 21 Şubat’ta sokaklarda olacağız. Murat Mıhçı: Birçok aile çocuklarının Ermenice öğrenmesini istemiyor. Öğrenci sayısı az olduğu için okullar kapatıldı. Edip Arslan: Süryaniler rahat bir şekilde konuşamıyor. Türkiye genelinde Süryanice sadece bir anaokulu var.

Sanatımızla başkaldırıyoruz

20.02.2018
Türk devleti tarafından kapatılan Mezopotamya Kültür Merkezi’nde (MKM) 1993 yılından bu yana çalışma yürüten Yeşim Coşkun, “Biz sanatın beklemeyen, boyun eğmeyen tarafındayız” diyerek, baskılara en güçlü yanıtı yine sahneden vereceklerini söyledi.

Berlinale’de Amude sineması

20.02.2018
Berlinale Film Festivali’nde Amude Sineması projesinin tanıtımı yapıldı. Ken Loach gibi ünlü isimlerin de destek verdiği projenin yürütücüleri, hem çocukların katledildiği Amude Sinemasını yeniden inşa etmek hem de Rojava devrimiyle dayanışmak istediklerini belirtiyor.

BAFTA En İyi Film Ödülü: Three Billboards

20.02.2018
İngiltere'nin başkenti Londra'daki tarihi Royal Albert Hall konser salonunda bu yıl 71'incisi düzenlenen ödül törenine Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’nin damgasını vurdu.

Meryem Meryemte

19.02.2018
Osmanlı döneminde Antakya’da yaşanan Arap Alevisi Meryem ile Cemil’in aşkını konu alan ”Meryem Meryemte” filmi Antakya ve Samandağ’da izleyicilerle buluştu

Elimdeki Yirmi Günlüğüm

19.02.2018
Tutsak yazar Gülazer Akın’ın ”Elimdeki Yirmi Günlüğüm” adlı romanı Goran Yayınları’ndan çıktı.

Berlinale’de öteki Paraguay

19.02.2018
Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan Paraguaylı yönetmen Marcelo Martines’in ”Las herederas” filmi eleştirmenler tarafından fazlasıyla karşılığını aldı.