Malkoçoğlu Ermeni miydi?

Sınırlarını aşan bir grup RASTAK

Şemdîn Tevnê Jînê ile geliyor

Moğollar bile bunu yapmadı!

Das Kapital’in 150 yılı

Türkiye’de yayıncılar baskı altında

HDP’li vekil kendini zincirledi

Kültür-Sanat

Kendi kültürünün izinde bir sanatçı Ayfer Düzdaş

21.08.2017
Sanatçı Ayfer Düzdaş, Alevi kültürünün taşıyıcıları dedeler, pirler ve ağıtçı kadınlardan derleyip topladığı ezgileri, ’Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri’ adlı albümünde buluşturdu. Düzdaş, iki yıldır Malatya Kürtçe halk ezgilerinden derlediği albüm ve kitapçık çalışması içinse sponsor desteği bekliyor.

Koçer: Melodilerimizle faşizmi yükseltiyorlar

21.08.2017
Serhad Eyalet Lordu’nun açığa çıkardığı “Ölürüm Türkiyem” müziğinin çalındığı “Dayê dayê” eserinin sahibi şair Gernas Koçer, kayda aldıkları kaset, talan edilen kültür hakkında dihaber’e konuştu.

Moğollar bile bunu yapmadı!

19.08.2017
Hasankeyf’teki yıkıma karşı tek kişilik protesto eylemini sürdüren Milletvekili Aslan, “Dinamitler yüreğimde patladı, Beni buraya vicdanım kilitledi” dedi.

Elo Dîno'nun Sarayı da tehdit altında

19.08.2017
Botan’da Osmanlı ve Mîre karşı direnişi örgütleyen Elo ve arkadaşları tarafından inşa edilen Elo Dîno Kasrı baraj sularının altında kalma riski taşıyor.

800 öğretmene eğitim

19.08.2017
Til Berak ilçesinde öğretmenler, yeni eğitim yılına hazırlık kapsamında eğitim görüyor.

'The Promise' Almanya’da

19.08.2017
Ermeni Soykırımını konu alan "The Promise" Almanya sinemalarında gösterilmeye başlandı.

HDP’li vekil kendini zincirledi

18.08.2017
HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Hasankeyf’teki tarihi mağara ve kayaların dinamitle patlatılmasını protesto için kendini kale girişindeki kayaya zincirledi.

‘Suyun Ölüm Tarihi’

18.08.2017
‘Suyun Ölüm Tarihi’ isimli belgeseli çekerken Hasankeyf’teki dinamitli yıkımın görüntülerini de kaydeden Ali Ergül, amacının mücadeleye umut vermek ve tarihi hafızayı diri tutmak olduğunu söyledi.

Şengal için bir nefes

18.08.2017
Süleymaniye’de “Şengal’in mutluluğu için bir nefes” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Şemdîn Tevnê Jînê ile geliyor

17.08.2017
Sanatçı Hozan Şemdîn’in 15 yıl aradan sonra çıkardığı yeni albümü 16 Eylül’de Köln’de yapılacak 25. Kürt Kültür Festivali’nde sevenleriyle buluşuyor. Şemdîn, uzun bir aradan sonra çıkardığı albüm için “Bu albüm aynı zamanda halkımıza bu bir özeleştirimdir” diyor.