Halep'te tutunamayan bir solcu

7 yıl sonra Elî Heyder / Koçgirî

Dêrazor mevzilerinde bir ozan

Şevên Kilamên Kurdî

Hikayemi izler misin?

Hicri İzgören’e ödül

Bextiyar Elî Nobel’e göz kırptı

Kültür-Sanat

Hafızamın peşinden gittim

13.12.2017
Yönetmen Devrim Tekinoğlu, 1994’te Dersim'de yaşanan köy boşaltmaları belgeselleştirdi. “Bindokuzyüzdoksandört” ismini verdiği belgesel aynı zamanda kapsamlı bir sözlü tarih çalışması. "Hafızamın peşinden gittim" diyen Tekinoğlu, ''1994 Mahallesi'' ve Dersim'in Sesleri adlı çalışmalarının da kurgu aşamasında olduğunu söyledi.

Babel Film Festivali'nde Kürt rüzgarı

13.12.2017
5. 'Babel Film Festivali'nde Kürdistanlı yönetmenlerin uzun ve kısa metrajlı filmleri ödüllere layık görüldü.

İlk ve tek eko müze

13.12.2017
Kars’ın Boğatepe (Zavot) köyünde 2011 yılında kurulan Zavot Eko Müzesi Kuzey Kürdistan’ın ilk ve tek ekolojik müzesi. Burada geçmişten günümüze kaşar ve gravyer peynirinin yapılışında kullanılan malzemeler ve köyün tarihine ilişkin bilgiler yer alıyor.

Necib Mahfuz’un romanı Kürtçe'ye çevrildi

13.12.2017
Dünyaca ünlü Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Mısırlı yazar Necib Mahfuz’un 'Başkanın Öldürüldüğü Gün' isimli romanı Kürtçe'ye çevrildi.

Zuhal Olcay’a ‘Erdoğan’ hapsi!

13.12.2017
Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret edenler listesine sanatçı Zuhal Olcay’da eklendi. Olcay hakkında polise yapılan bir şikayet üzerine başlatılan soruşturma sonucunda 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bextiyar Elî Nobel’e göz kırptı

12.12.2017
Almanların ‘Kürdistan’nın anlatı sihirbazı’ olarak tanımlamaktan hoşlandığı Kürt yazar Bextiyar Elî, Nelly Sachs ödülünü düzenlenen törenle Dortmund Belediye Başkanı Birgit Jörder’in elinden aldı. Jörder ödülü verirken, ‘’Daha önce bu ödülü alan üç yazar Nobel Edebiyat ödülünü de aldı. Bu işin garantisi yok ama umut var” dedi.

Paris TEV-ÇAND'dan 7. Kongre

12.12.2017
Paris TEV-ÇAND, "Özgür Kürdistan, özgür Öcalan, özgür kültür sanat demektir" şiarıyla 7. Kongresi'ni 36 delegenin katılımıyla Pazar günü gerçekleştirdi.

Şevên Kilamên Kurdî

12.12.2017
İngiltere’nin başkentli Londra’da ''Şevên Kilamên Kurdî'' ismiyle başlatılan etkinlik kapsamında Mem Ararat, Tara Jaff ve Suna Alan sahne aldı.

Işık Festivali büyüledi

12.12.2017
Fransa’nın Lyon şehrinde gerçekleştirilen Işık Festivali (Fête des Lumières) her sene yaklaşık 3 ile 4 milyon arasında ziyaretçi ağırlıyor. Onlarca esere ev sahipliği yapan şehrin en tanınmış binalarıysa, geceleri tam manasıyla parıldıyor.

Freemuse:Sanatçılar baskı altında

12.12.2017
Freemuse, düşünceleri dolayısıyla hakkında peş peşe dava açılan Sanatçı Ferhat Tunç için özgürlük istedi. Freemuse, Türkiye’de yüzlerce sanatçının AKP hükümetinin baskısı altında olduğuna dikkat çekti.