Cizreli çocuklar: Özgür olabildiğimiz tek yer yaylalar 'Kimseye muhtaç olmadan yapacağız' Polis noktasında patlama: 2 ölü, 13 yaralı Dört özgürlük savaşçısı uğurlandı

Hiwa umut demektir!

Kürt’le savaşan darbeyi yer!

Tabanda ve tavanda Ilımlı İslam’dan Selefi İslam’a

Karasu: Türk IŞİD’i ortaya çıkacak

Öcalan ‘Mursi’ye dönersin’ demişti

Giyayê Sti

‘Pokemon Go’ ve distopya günleri

Kolombiya Müzakere Sürecinde Tökezlemeler

Axin ve Zeryan sözün eylem hali

Büyük göldeki küçük balık

Euro 2016 ‘geçiş’ turnuvası oldu

Toplum mutlaka bedel ödeyecek

Kürtlerin Mondragon’u

Sur hafızasını arıyor

Rojbîn engel tanımıyor

Kadın haklarına saygı göster!

Kadın CEDAW Komitesi Türkiye'nin 7. dönem raporunu açıkladı. Türkiye'de kadınlar aleyhine ayrımcı düzenlemeleri eleştiren Komite, mültecilere ve Kürt kadınlara yönelik şiddet sarmalına karşı da önlemler almasını istedi.

Kavganın sıcaklığıyla kucaklarım seni

Kültür-Sanat Bir acılı türküdür dudaklarımda... Gülüşlerde yitirdiğim neydi? Yürüdükçe ulaşılmaz olan, yaklaştıkça ırayan, dokundukça buğulaşan -adını koyamadığım “adı var kendi yok” olan şey neydi? Bilmiyorum. Hüzün, kırgınlık, gariplik var sesimde. Ah! Küçük burjuva duygusallığım!

Aynı acıların benzer öyküleri

Toplum-Yaşam Gerilla Ağustos 2014’de Şengal Dağı’nda terkedilen, 4 yaşında kimsesiz bir çocuk bulmuştu. Çocuk susuzluktan kavrulmuş, güneşin sıcağında gözleri kurumuştu. Adını öğrenemedikleri bu çocuğa „Roj“ denildi. Şimdi Afganlı Qais ile Şengalli Roj’un hikayesini okuyalım.

KÜRKÇÜ: CHP, başkanlık için AKP’yle el birliği yapıyor

Dizi 15 Temmuz darbe girişiminde hükümetin bizzat sorumluluğu var. Darbeye yol açacak koşulları, savaş iklimini kendi eliyle yaratması, ardından silahlı kuvvetlere görece ayrıcalık tanıyan bir savaş düzeni içine girmesi, ordunun ve ordu içindeki kesimlerin darbe yapma cesareti bulabileceği kadar inisiyatiflerini arttırması... Fethullah Gülen taraftarları terör örgütü üyesiyse, onları çeşitli devlet me

Kürtlersiz müzakere imkansız

Dünya Suriye'deki savaşı bitirme iddiasındaki Cenevre barış görüşmelerine dair açıklamalarda bulunan Rusya, "En etkili güçlerden Kürtlersiz Suriye'de müzakere imkansız" dedi.

Dest bi dest xopawiten

Kirmanckî Pîrê alewî yê Dersimî ke êrişanê verra taxanê alewîyan rê nêrazîbîyen damûsnay aşkere kerdî ke dûştê êrişan xopawitena gird bi quwetanê demokrasî ra pîya hereket kerden o.

Erdoğan’ın idamdan ödü patlıyor!..

idam yasası diye birşey olamayacağına göre Erdoğan sıranın kendisine geleceğini düşünerek uykusunu, sağlığını, zaten pek olmayan düşünme yetisini rafa kaldırmak zorundadır.

Xayîs’le Kirmanckî’ye yolculuk

Mikail Aslan’ın ikinci kitabı ‘Xayîs’, kendisini rüzgarın hükmüne bırakmış bir kartalın dinginliğiyle okuyucuya sesleniyor.

Darbe girişimi ve Erdoğan’ın darbesi Türkiye’nin dış politikasını nasıl etkiler?

Erdoğan rejiminin şantaj siyasetinin bir kefesinde de ABD’nin Kürtlere destek olmaması, bir statü elde edememeleri temennisi var. Pekala ABD’yi “ya biz, ya onlar” açmazına alabilirler. Bunun yanıtının ne olacağını zaman gösterecek.

Sevgili Evrim

Aramak bulmamaktan gelir; sevmekten, hayal etmekten gelir... Özgür bir yüreğin kalp atışıdır aramak ve bir varoluş şekli, kendi varediş hali olur; bu acı ve aşk topraklarında. Ve sen Sevgili Evrim, eyleminle bir kez daha gösterdin ki, insanın özgürlük arayışı, ölümün üstesinden gelme ve kendini yeniden yaratma arayışıdır...

Darbe devlet aklının olumlanmasıdır

Darbe, devletin kendi kendisini ortaya koymasıdır. Devlet aklının olumlanmasıdır – devleti kurtarmak için ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini, devletin her durumda kurtarılması gerektiğini olumlayan devlet aklının olumlanması.

Kadınları çiziyorum çünkü mücadele ediyorlar

Slavlardan Arînlere, Ivanalardan Gulanlara, Sibellerden Peymanlara yüzlerce kadın Rojava’dan tüm dünyaya kadın direnişinin sembol isimleri oldular.