QSD Operasyonu: Hîşe’de 10 çete öldürüldü QSD'nin özgürlüğe ilerleyişi sürüyor 'Çadır açıp yaşarım' Nusaybin'den çağrı: Yaşam koridoru açılsın Türk Ordusu Nusaybin’de sivilleri hedef alıyor Gazeteci Aysel Avesta serbest bırakıldı YPS: Nusaybin'de güçlerimizi çektik, sivillerin katledilmemesi için devreye girilmeli ‘Suriye’de çözüm  Kürtler olmadan olmaz’ 176 gündür çocuklarının cenazelerini bekliyorlar YPS-JIN'li Sonay Engin'i kadınlar sonsuzluğa uğurladı

Kaybolmadı, kendini buldu

Analiz: Güney Amerika’da solumsu iktidarlar yeniliyor

'Hesap sormadan ölmeyeceğim'

Zerdüşt ve Zerdüştlük: Ortadoğu’nun kadim dini ne anlatıyor?

Bremen’de 4 meclis, 1 komün

O kendi yoluna gitti, ben kendi dağıma

Güney Amerika’da rüzgar sağdan esiyor

Tıp’tan Kürdistan dağlarına

Abdülhamit’ten Kemalist cumhuriyete devredilen Alevi düşmanlığı

‘Kofisiz çıkmam dışarı’

Analiz: Gorbaçov’un hayal kırıklığı

Kalkan: HBDH özeleştirel yaklaşımın sonucu

Sinema onun kavga silahıydı

Egemen ulus kibri ve Kürt kadınlar

Biz sözümüzün arkasındayız, gerisini onlar düşünsün

'Bizimki yaşam mücadelesi'

Kadın "Bizim mücadelemiz yaşam mücadelesidir" diyen Şükriye Edin, üzerinden dumanlar yükselen kentine bakarak, "Elimizden geldiğince direneceğiz" diyor. Edin, savaşta yer alan koruculara da seslenerek, "Nasıl kardeşlerinizi öldürebilirsiniz?" diye soruyor.

Fransa’da Birinci Kürt Kültür Haftası başlıyor

Kültür-Sanat Fransa 1’inci Kürt Kültür Haftası, başkent Paris’te 27-28-29 Mayıs tarihlerinde başkent Paris’te gerçekleştirilecek.

Kürt derneği gibi restaurant

Toplum-Yaşam Wuppertal’da 32 yıldır işlettiği Jiyan-Hayat restaurantında Kürt renklerini sunmaya çalışan Mehmet Yıldız, birçok kez Türk ırkçılarının saldırısına uğruyor. Kürt işverenlerine çağrı yapan Yıldız, „Dilimize, renklerimize, kültürümüze sahip çıkalım“ dedi.

Eskiden Kürt kelimesi bile yoktu, şimdi ‘Mutlaka Kürtlere soralım’ diyorlar

Dizi PKK yasağından dolayı önceden kimse bizimle irtibata geçmiyordu. Meclise ilk girdiğimde, diğer vekillere gösterdikleri yakınlığı bana göstermiyorlardı. Eskiden göçmen kurumları çalışmalarında Kürt kelimesi bile yoktu. Şimdi kendileri, "Mutlaka Kürtlere de soralım, belki katılmak isterler" diyor.

Fransa’da emekçiler kararlı

Dünya Fransa'da emekçiler hükümetin tehditlerine rağmen geri adım atmıyor. Sendikalar şu an devam eden grevlere ek olarak 2 Haziran'dan itibaren Paris metro ve yerüstü trenleri ile diğer demiryolu hatlarında haftada iki günden fazla süresiz grevler yapılacağını açıkladı.

Meclîsê Tirkîya û destnêdayîş

Kirmanckî AKP û Serekkomar Erdogan, seba menfeetê xo yê sîyasî û rantê ekonomîyî; dînê îslamî û nîjadperestey şuxulnenê. Xo se temsîlkarê dînê îslamî hesibnenê.

Kılıçdaroğlu derin devlete hizmet ediyor…

Uzun zamandır yazı yazmıyordum, içimden gelmiyordu, bu kadar pisliğin ve çelişkinin yaşandığı bir ortamda elim gitmedi, beynim izin vermedi.

Can pazarı!

Tayyip Erdoğan Kürdistan'ı fethetme amaçlı Türkiye'deki saltanatını toplumu ve gençleri açlıkla terbiye ederek korumaya çalışıyor. Kendisi gün geçtikçe zenginleşiyor, ama halk gittikçe daha da yoksullaşıyor.

Avrupa Birliği referandumu, Brexit üzerine

İngiliz Yönetmen Ken Loach; Avrupa Birliği’nde çıkış kararı zor bir seçim, bir yandan neoliberal bir proje, kuralsızlıklara ve özelleştirmeye ağırlık veriyor, çevre sorunlarına ve çalışanların emeklerine sürekli bir saldırı var, bu haliyle bize fazla bir iyiliği dokunmuyor.

Dengbêjliği inşaatlarda yaşatıyor

Mûş’tan Manisa’ya 25 yıl önce göç eden Nurettin Çelik, gençliğinde ilgi duyduğu dengbêjliği bugün zor şartlarda çalıştığı inşaatlarda sürdürüyor.

Wuppertal’da 'İslam ve Kadın' paneli

Almanya’nın Wuppertal kentinde, Civaka Îslamiya Kurdistan‘a (CÎK) bağlı Ehmedê Xanî Camisi'nde 'İslam ve Kadın' konulu bir panel düzenlendi.

Hep vakurdu Nusaybîn

Yıkık, dökük binalar. Harabeye dönen sokaklarda caddeye bakan ön duvarlarda kurşunların değmediği yer kalmamış gibi.