Roboski Şehitliği'ne defnedilmesine izin verilmedi Wan'da 2 özel harekat polisi yaşamını yitirdi HBDH: Gezi ruhuyla savaşımı büyütelim ve kazanalım! Gever halkı yitirdiği canlarına ağlıyor NAV-DEM 3. kongresini yaptı Sûr'un tozuna ekmeğine kavuştu Almanya'dan Kürdistan'a uzanan mücadele: Uta Schneiderbanger

Mezarların bize anlattıkları

Analiz: AB, 'Yeni Türkiye' ve Kürt fobisi

SUR’lara işlenen efsane

Emaneti onurla taşıdı

KDP de artık birliğe gelmeli

Kürt derneği gibi restaurant

Kaybolmadı, kendini buldu

Analiz: Güney Amerika’da solumsu iktidarlar yeniliyor

'Hesap sormadan ölmeyeceğim'

Zerdüşt ve Zerdüştlük: Ortadoğu’nun kadim dini ne anlatıyor?

Bremen’de 4 meclis, 1 komün

O kendi yoluna gitti, ben kendi dağıma

Güney Amerika’da rüzgar sağdan esiyor

Tıp’tan Kürdistan dağlarına

Abdülhamit’ten Kemalist cumhuriyete devredilen Alevi düşmanlığı

'Hevalleri hevallerimiz oldu'

Kadın Kızları Ekin Ceren Doğruak'la ilgili anılarını anlatan Doğruak ailesi, "Ceren bize öyle sevgiyle sarılmış öyle bir arkadaş ve dost dünyası bıraktı ki, arkadaşları arkadaşımız, dostları dostumuz, hevalleri hevalimiz oldu" dedi.

Resim ile örülen bir yaşam

Kültür-Sanat Hamburg’da yaşayan ressam Necmettin Demirbağ, ‘Kara Kalem’ tekniği ile bugüne kadar 50’e yakın portre çalışmasına imza atmış. Demirbağ, Kürt Özgürlük Mücadelesi’nde yer alan birçok insanın portresini çizdi.

Akademisyenler Kürt göçünü tartıştı

Toplum-Yaşam Londra’da gerçekleşen I. Kürt Göçmen Konferansı’na katılan akademisyenler, Kürt ve Alevi göçmenlerin yaşadığı çok yönlü sorunları ele aldı. Akademisyenler, İngiltere’de yaşayan Kürtlerin gastronomi iş koluyla özdeşleştirilmesinden de rahatsızlığı vurguladı.

ÊZÎDÎLER ANLATTI: Şengal’in delisini bile yaktılar

Dizi Köyümüzde yaşlı bir kadın deli vardı. Köyün dışında ufak bir kulübesi vardı. Bu kadın yıllarca o küçük kulübede yaşadı. Kimsenin evine de gitmezdi. DAİŞ geldi, hem kadını hem de kulübesini yaktı. Delimiz bile yakılarak katlediliyor.

QSD'ye çağrı: Bizi kurtarın!

Dünya Türkiye'nin YPG ile müttefikleri almasın diye 'kırmızı çizgi' ilan ettiği Ezaz'ın danışıklı dövüşle DAİŞ'e teslim edilmesi planı yeniden yürürlükte. DAİŞ'ten kaçan binlerce sivil ise çetelerin hamisi Türkiye yerine YPG kontrolündeki Efrîn'e sığınmayı tercih etti. Ezazlılar, QSD'ye ise "Bölgelerimizi DAİŞ'ten kurtarın" çağrısı yaptı.

DAIŞ kotî de QSD ewja de

Kirmanckî Hemleya xelesnayişê Vakûrê Reqa ke 24ê Gulane hetê QSD 3 hetan ra amê destcikerdiş roja 7. de ramena. Vizêr zî Rojhelatê Çemê Firat û Vakûr Rojawayê Reqa ra hetê Tabqa baskê 4. ame destpa kerden.

Ağrılılar’dan bahar şenliği

Hanau'da yaklaşık 9 yıldır faaliyetlerini sürdüren Ağrı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (AYDD) bu yılki 4 günlük bahar şenliğine çok sayıda kişi katıldı.

Suruç için adalet, herkes için adelet

Artık hayatımızda Suruç’tan öncesi ve sonrası var. Çünkü Suruç, Saray’ın halklara karşı ilan ettiği ve Amara Kültür Merkezi’nin önündeki vahşetten Cizre’deki vahşet bodrumlarına, Ankara ve İstanbul’da patlayan bombalara uzanan savaşın miladı. Bu savaşın ve Suruç’un insanların kişisel hayatlarında yarattıkları tarihsel kırılma anları var.

Öcalan’ın düşüncelerine yoğun ilgi

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Demokratik Toplum Manifestosu kitap serisinin ilk cildinin tanıtımı İngiltere’nin çeşitli merkezlerinde gerçekleştirildi. Tanıtımlara ilgi yoğundu.

’12 Eylül’ü kadınların gözünden anlatmak istedim’

Filmamed’e katılan ‘Eylül’ün Kadın Yüzleri’ filminin yönetmeni Ayben Altunç, 12 Eylül’ün her zaman erkeklerin gözünden anlatıldığını vurgulayarak, filmiyle 12 Eylül’ü kadınların gözünden anlatmaya çalıştığını kaydetti.


Êzîdîlik tanıtıldı

Êzîdî akademisyen Prof. Şefik Tayag, çıkardığı kitabının tanıtım panelinde, KDP’nin ve peşmergesinin Şengal’i DAİŞ’e bırakmasından sonra Êzîdîlerin, KDP’ye güvenlerinin kalmadığını belirtti.

Faşizm ittifakına CHP’yi de kattı, ya HDP!

Şengal ve Kobanê’de temsilini bulan DAİŞ faşizmine karşı direniş dünya çapında demokratları bir araya getirmiş ve sokağa dökmüştü. Umudun tohumu sadece Kürtler için değil tüm insanlık için toprağa ekilmişti.