Bayık: Erdoğan, darbe sürecini Önder Apo’ya yönelik tecritle başlattı Öcalan’a imzasız tehdit mektubu Minbic’de 16 çete öldürüldü KALKAN: AKP hizaya çekilmek istendi Hoca Efendi nasıl FETÖ oldu? 'Ancak düşü olanlar kazanabilir'

Tabanda ve tavanda Ilımlı İslam’dan Selefi İslam’a

Karasu: Türk IŞİD’i ortaya çıkacak

Öcalan ‘Mursi’ye dönersin’ demişti

Giyayê Sti

‘Pokemon Go’ ve distopya günleri

Kolombiya Müzakere Sürecinde Tökezlemeler

Axin ve Zeryan sözün eylem hali

Büyük göldeki küçük balık

Euro 2016 ‘geçiş’ turnuvası oldu

Toplum mutlaka bedel ödeyecek

Kürtlerin Mondragon’u

Sur hafızasını arıyor

Rojbîn engel tanımıyor

O bir Alman olduğu kadar Kürt’tür

Barika(t)

'Yüreğimizi Önderlik için örgütlemeliyiz'

Kadın Asya Reşîd, 'Serokê min' diye hitap ettiği Öcalan'dan ve gerillalardan çok etkilenip, çocuğuna 'sen de devrime katıl' diyen devrimci bir ana. 'Temiz yürekli kadınlar'dan bütün çalışmalarını Öcalan'ın özgürlüğüne kilitlemesini isteyen Asya Ana'nın evde oturan annelere de tavsiyesi var.

Halkına, kültürüne bağlılığın sembolü Hozan Serhat

Kültür-Sanat “Bizim güçlü bir kaynağımız var. O kaynağa dönüş, özellikle orada Kürt kültürünü ortaya çıkarmak, bize düşüyor. Bugüne kadar dengbêjler belli bir noktaya getirdiler, biz bunlara el atmazsak yok olacak. Kürt kültürü ve sanatı Türkleştiriliyor. Eski parçalarımızı çıkaralım, okuyalım, geleceğe aktaralım, bunlar kaybolmasın”

Göktaşları dünyayı tehdit edebilir mi?

Toplum-Yaşam 2013’ten bu yana NASA, dünyaya yakın 72 gök cismini keşfetti. Peki bunların dünyaya çarpma olasılığı var mı? Bilim insanları önümüzdeki yüzyıllar içinde bir kıyamet senaryosuna neden olabilecek bir çarpışma riski görmüyor.

Kürt’le savaşan darbeyi yer!

Dizi AKP yönetimindeki Türk devletinin müzakere masasını devirmesinde dönüm noktalarından biri olan 24 Temmuz 2015’in üzerinden bir yıl geçti. Bir yılda Kürt halkının örgütlü güçleri sindirilmek istendi; bu kapsamda kentler yakılıp yıkıldı, katliamlar gerçekleştirildi. Fakat sonunda paramparça olan, Kürt iradesi değil Türk devleti oldu!

Dünya OHAL’e sessiz kaldı

Dünya Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin ardından AKP tarafından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasına dünya sessiz kaldı. Avrupa'nın lokomotifi Almanya açıklama yapan tek ülke oldu ancak o da OHAL'in süresinin kısa tutulması gerektiğini söylemekle yetindi.

OHAL qet nêwedarîya

Kirmanckî ‘Dersim de nifûsa ke 165 hezar bî gina 80 hezarî. Dersim nîmeyê nifûsa xo vindî kerd. Nê pêrokînî goreyê qanûnanê OHALî, bin qilifê hiqûqî de kerdî.’

Devrimin tanıkları olan devrimciler, canlı tarihtir!

Devrimin dikenli yollarına gül ekenler ayaklanmış ve bir halkın hayallerine yürüme cesaretini göstermiş cesur bir tarihtirler. Devrimde acıyı bal eyleyip halkının avuçlarına sunan Hüseyin Çawiş gibi devrimciler canlı tarihtir!

Darbeler ülkesi Türkiye

15 Temmuz 2016 tarihine kadar insanlara “Türkiye’de bir darbe olabilir mi, bu konuda ne düşünüyorsunuz” diye sorulsaydı, Kürtler ve demokrasi güçleri dışında kalan herkesin vereceği cevap büyük çoğunlukla “hayır, olmaz” biçiminde olurdu.

Sessizce yok edilen tarih

Dicle Nehri üzerinde yapılan Ilısu Barajı nedeniyle 10 bin yıllık geçmişe sahip Êlih’in (Batman) Heskîf (Hasankeyf) ilçesi sular altında kalacak.

15 Temmuz darbesi ve ‘Uzun Bıçaklar Gecesi’

Eğer Hitler yaşasaydı hiç kuşkusuz Erdoğan’ı kıskanırdı. Çünkü Erdoğan Hitler’in faşist yöntemlerini o kadar geliştirmiştir ki, 15 Temmuz’da neredeyse kusursuz denebilecek bir “üstü örtülü” darbe gerçekleştirmiştir.

Ne darbeydi ama…

En sonunda nihayet Türkiye’ye İslami (rehber edindiğini iddia eden) faşist demokrasi geldi. Elleri silahlı-bıçaklı, sakallı-cübbelli yobaz ve yandaş “insanların” Allah û ekber nidalarıyla Türkiye kurtuldu. Ya onlar olmasaydı, ne olacaktı ülkenin hali?

Haber alana kadar durmak yok

TJK-E Yürütme Üyesi Xanim Engîzek, İmralı Adasında 17 yıldır tecrit altında tutulan ve 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana da kendisinden haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için kaygılı olduklarını belirterek, özgürlüğü için yürüttükleri kampanyaya katılım çağrısı yaptı.