'Rojava devrimi kadın devrimidir' Karakol komutanı: Evinden çıkanı bombalarız DAİŞ 253 can aldı, AKP'den tek istifa yok İstanbul Valiliği: 41 ölü, 239 yaralı Girê Spî’deki saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 7 oldu AP: Saldırıyı IŞİD üstlendi Anne Külter: Tüm anneler Hurşit nerede desin

Devrimci şiddet neden yenildi?

Yenilgi, atılım, yenilgi...

İstanbul’da yeni bir rant projesi

Netleşme ve güçlenme yılları

NAV-DEM Kürdistani bir kurumdur, dört parçanın Kürtlerini temsil eder

BERLİN’DE MÜLTECİ OLMAK...

Kürdistan’da ölüm ve yaşam üzerine

10. yüzyıldan kalma kiliseyi tezekhane yaptılar

Antep’te iç savaş tehdidi var

Gever boyun eğmiyor!

Devlet Kürt gençliğine yenildi

Bask Ülkesi’nde birkaç gün...

Sarmaşık Filmi ya da iktidar hevesimiz

Telaşı varmış gibi yaşadı

Rozerin Herîdan’a emanet

'Ak kadınlar' asimilasyon için devrede

Kadın Soykırım saldırılarının ikinci aşamasında asimilasyon kurumları ve bölgedeki AKP'ye yakın kadınları devreye koyan devlet, 'yardım' adı altında evleri yıkılan, göçe zorlanan kadınlara kolilerle propaganda yapmaya başladı.

Belleğin yitimi: Zîlan…

Kültür-Sanat 17 dakikalık Zîlan belgeseli; belleğin nasıl yitip gittiğini ve dahası kendi topraklarından çok uzaktaki bu insanların yaşadıklarını nasıl “unutmaya çalıştığını” gözler önüne seriyor.

Fitre ve zekatlarlarımız KÜRDİSTAN’A

Toplum-Yaşam Civaka İslamiya Kurdistan (CÎK) Meleleri Muhyeddin Kurtay ve Kasım Ulusoy, fitre, zekatları mazlum Kürdistan halkına bir seferberlik ruhuyla vermesi çağrısında bulundular.

Devrimci şiddet neden yenildi?

Dizi PRT metinlerinde darbenin geleceği ve geçmiştekilerden farklı olacağı, daha şiddetli olacağı, yeni ve daha kapsamlı sosyo-ekonomik politikaları hayata geçirmek istedikleri öngörülür. Bazı eski Devrimci Halk Ordusu (ERP) mensupları ise cunta sonrası değerlendirmelerde, darbenin bu kadar vahşi olacağını beklemediklerini söyler.

Mısır’dan federalizme destek

Dünya PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, Kahire temaslarının çok iyi geçtiğini aktararak "Mısır yönetimi, Suriye'de çözümün federal yapıdan geçtiği konusunda ikna oldu" dedi.

Komployê 29ê Hezîrane

Kirmanckî 29ê Hezîrane de komplogeran qerarê îdamî day di Rayveranê Kurd. Quwetê ke Şêx Seîdî dardekerdî na aqûbet ferzê Ocalanî zî kerdî la planê ci pûç vejîyayî.

YJA Star: Zîlan'ın emrini zaferle sonuçlandıracağız

YJA Star, 30 Haziran 1996'da Dersim'de fedai eylemi yapan Zeynep Kınacı’yı (Zîlan) yaşamını yitirişinin yıldönümünde andı.

KJA heyetine Almanya'da büyük ilgi

Üç HDP'li vekilin yanısıra KJA sözcüsü Ayla Akat Ata'dan oluşan heyet, 6 gün içinde Almanya'da bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Alman parlamenterlerin dokunulmazlıkları kaldırılan HDP'li parlamenterlere destek amacıyla 'Parlamenterler parlamenterleri koruyor' kampanyası başlatacağı bilgisini veren Feleknas Uca, kadın diplomasisini süreklileştireceklerini söyledi.

'Heybesinde Özgür Kürdistan vardı'

Almanya'nın Saarbrücken kentinde önceki gün yaşamını yitiren ve Kürdistanlıların 'Apê Xelef' olarak tanıdığı Xelef Ağırman, sevdikleri ve yoldaşlarının düzenlediği törenle doğduğu topraklara gönderildi.

Yetmiş beş, yetmiş altı

Teker teker saydım ölüleri... İlk kez bugün. Altı yıl önce, çok sıcak bir temmuz günü gelmiştim “Özgür Gündem’’e, gözden uzak bir cezaevinde yirmili yaşlarda bir KCK tutuklusu adliler koğuşunda yanarak can vermişti. Onu yazmak istiyordum. Hayatını ve ölümünü, gençliğini... El birliğiyle çakılmış, insan yağıyla parlayan kibriti... Geldim ve bu duvarın önünde kaldım.

Kürt soykırımı

Tüm Kürtler aralarında siyasi görüş, sosyal statü, yol, yöntem ve tarz konusunda şu bu farklılıkları bir tarafa bırakıp soykırıma karşı ortak tutum ve mücadele içine girmelidirler.

Kenevir tarlalarının arkasındaki gerçek

Amed'den getirdikleri 54 kilo esrarı, İstanbul'da piyasaya sürmek isteyen 2 muvazzaf astsubayın da bulunduğu 11 kişilik şebeke yakalandı.