İrademize sahip çıkalım; sokaktan ayrılmayacağız Baluken: Sömürgeciliğe karşı direniş sürecek AB’den Amed açıklaması Halk ayrılmıyor: Polis vekilleri darp etti Acil eylem çağrısı Halk Amed Büyükşehir Belediyesi'ne akın ediyor Gültan Kışanak ile Fırat Anlı gözaltına alındı

Soysal demokratlar bize yıkım bıraktılar

Almanya darbecileri sever!

İnsan acılarını, ölülerini gömdüğü gibi gömemiyor ki...

Ciddiyseniz Rojava’ya gelin, savaşın!

Bir tatlı yapalım, adını barış koyalım

Bir Ulusun Doğuşu: Cinsiyet, tabii ki erkek!

Bayrağı düşürmeyen aile

Klişeye derinlik katan dizi: Penny Dreadful

Kostas Şengal’i duyunca dayanamadı

Bayer-Monsanto birleşmesi, besin kaynaklarımız için büyük bir tehdit

Bilinçaltımızın altı büyük becerisi

Mülteci krizi feminist bir mesele, öylece oturup seyredemeyiz

Avrupa’da Mehmet Ağar cinayetleri

J. Îhsan Espar: Kırmancca’nın görünürlüğü arttı

Evladım nerede, ADALET NEREDE ?

‘Bêrîtan’dan bir parça taşıyabiliriz’

Kadın Kadın özgürlük mücadelesine yeni bir direniş geleneği getiren Gülnaz Karataş’ı anlatan Barış Grubu üyesi Aysel Doğan, “Her birimiz Bêrîtan’dan bir parça taşıyarak Bêrîtanlaşabiliriz” dedi. Baba Mustafa Necati Karataş ise, "Berîtan’ın yolundayız, onun direniş bayrağı düşmeyecek" diye konuştu.

Susarsak kalbimize de kilit vuracaklar

Kültür-Sanat TYS Eşbaşkanı Suna Aras, yazarları Türkiye’de yaşanan baskılara karşı sessiz kalmakla eleştirdi. Aras yazarlara şöyle seslendi: ‘Üzerimize sanki ölü toprağı serpilmiş. Kendinize gelin’

Stratejik eylem

Toplum-Yaşam Her yeri gezdıx. Aqşam bızim mehleye geldıx, onlara dêmiyem burasi bizim mehledır. Baxtım elektrik trafosi. Dêdım eylem yerıni buldum. Dêdiler neresi? Trafoyi gösterdım. Dêdım emperyalist sistem Kurdistan'ın ceyranıni Kürdlere sati, elde êttıği parayla da silah alıp bizi öldüri. Cındi heval dêdi walla bız qaçax qullanıyix.

Musul-Kerkük kimin yurdu ?

Dizi DAİŞ’in işgal ettiği Musul’u kurtarma operasyonu ikinci haftasına girdi. DAİŞ’ten sonra Musul kimin eline geçecek? Nasıl bölüşülecek? Statüsü ne olacak? konusunda Türkiye-Irak-İran ve büyük paylaşım mücadelesi başladı. Türk devleti tüm gücüyle Musul’da Kürt etkinliğini önlemeye ve Musul’un Sünni Arapların eline geçmesini sağlamaya çalışıyor.

En iyi müşteri Türkiye!

Dünya Almanya'dan silah alımlarını son bir yılda iyice arttıran Türkiye, ithalatçı ülkeler sıralamasında 17 basamak birden yükselerek sekizinci sıraya yerleşti.

Kes nêşkeno heqê ma bigîro

Kirmanckî Tûncel: ‘Ma walî îqaz kenê û vanê ‘kes nêşkeno heqê ma destê ma ra bigîro. No heqê ma yê demokratîko. Ma reyna walî aya kenê ke nê polîtîkayan ra fek verado. Wa bîrê û şarî goşdarey bikerê.’

Kürt takımları tutulmuyor

Almanya’nın birçok kentinde farklı liglerde mücadele Kürt takımları bu haftayı da galibiyetle kapattı. FC Serkeftin 92 2-3, Kurdischer FC Giessen 2-3, FC Bingöl 12 2-7, Azadispor 1-0 skorlarlar rakiplerine karşı sahadan galip ayrılırken, SC 1960 Hanau ise 0-2 skorla mağlup ayrıldı.

AKP faşizmi teşhir oldu

Dünyanın en önemli uluslararası kitap fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türkiyeli yayınevleri AKP iktidarının tekçi anlayışı nedeniyle ilk kez temsil edilmedi. Pazar günü kapanan ve 5 gün süren fuarda 120 ülkeden 8 bin yayınevi katılırken Türkiye’den hiçbir yayınevi yer almadı.

Bêrîtan etkinliklerle anılıyor

Gülnaz Karataş, yaşamını yitirişinin 24'üncü yılında Moskova ve Ranya'da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Süryani’yim, dilimi seviyorum

Tek tip eğitim anlayışına karşı devrimin yaşandığı Rojava’da farklı halklardan çocuklar kendi anadillerinde eğitim görüyor. Rimêlan kentinde bulunan Tişrin Okulu’nda da eğitime başlayan Süryani çocuklar, kendi anadillerinde eğitim görecekleri için çok mutlu.