'Türk Sivil Kuvvetleri' sahaya sürüldü ‘Minbic’i ev ev, sokak sokak çetelerden temizleyeceğiz’ Çetelerin Minbic’in güneyindeki savunma hattı kırıldı Asker köyü işgal etti

NAV-DEM Kürdistani bir kurumdur, dört parçanın Kürtlerini temsil eder

BERLİN’DE MÜLTECİ OLMAK...

Kürdistan’da ölüm ve yaşam üzerine

10. yüzyıldan kalma kiliseyi tezekhane yaptılar

Antep’te iç savaş tehdidi var

Gever boyun eğmiyor!

Devlet Kürt gençliğine yenildi

Bask Ülkesi’nde birkaç gün...

Sarmaşık Filmi ya da iktidar hevesimiz

Telaşı varmış gibi yaşadı

Rozerin Herîdan’a emanet

Yaşam ateşi olmaya gitti

Bir gün bir ömürdür

Keşanlı Ali değil, Haymanalı Kürt Cemali

Kolombiya’da direniş ve barış

Jineolojinin parametreleri tartışıldı

Kadın Bir kadın paradigması olarak jineoloji; dünya feminist deneyimleri, sistem eleştirileri, özgür eş yaşam, ekonomi, endüstriyalizm ve ekoloji, alternatif modeller, hiyerarşinin parçalanması ve öz savunma boyutlarıyla masaya yatırıldı.

Çiroka Wenda bir kayıp ilanı

Kültür-Sanat Mehmet Uluç, Çiroka Wenda belgeselinde, Ermeni Soykırımda yolları ayrılan Saimbeyli Halil ve Boğuz Arslanian kardeşlerin üç kuşaktır birbirini bulmaya çalışmasının hikayesini anlatıyor. Belgeselde, Ermeni bir babadan doğan üç kuşağın müslümanlaştırılması ve imam olmasına dair acı bir ironi sızıyor.

‘Bugün binlerce Zîlan direniyor’

Toplum-Yaşam Bensheim’da verilen iftar yemeğinde Zeynep Kınacı (Zîlan) şahsında Kürdistan şehitleri anıldı. Anmada, bugün binlerce ‘Zîlan’ Kürdistan topraklarında faşist Türk devletine karşı direniyor, vurgusu yapıldı.

Netleşme ve güçlenme yılları

Dizi Latin Amerika’nın en önemli ülkelerinden Arjantin’de on yıllardır “Venceremos” diyen silahlı mücadelenin gelişiminin ilgi çekici tarihi, bugünden itibaren gazetenizde. Yazı dizimizde Güney Amerika’nın diğer silahlı hareketlerine dair bir bilanço ve 2011 sonrasına dair özet bir değerlendirme de bulacaksınız.

Göçmenleri zorlu günler bekliyor

Dünya Britanya'da yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlılar, AB'den ayrılma kararının göçmenlerin aleyhine olduğu görüşünde. "Karar kimlik haklarını ve sosyal güvenceleri baltalayacak. Zorlu bir dönem bizi bekliyor" diyorlar.

Fînalê hewldayenê derbe

Kirmanckî Balûkenî aşkere kerd ke babeda kayyûmî fînalê hewldayenê derbe yo û vist vîrî ke Erdogan torzî dano linga xo ro.

Lice’nin isyani

Sömürgeci Türk devletinin ‘Çöktürme Planı’nın uygulandığı Licê hem Şeyh Sait İsyanı sırasında Piran’dan sonraki en önemli merkezdi, hem de PKK’nin kuruluşuna ev sahipliği yaptı. Şimdi Lice halkı bir kez daha onuruna, mücadelesine sahip çıkıyor, devletin politikalarını boşa çıkartıyor.

Rıfat amca gittikten sonra…

Kobanê’de yaşanan katliamda hayatını kaybeden Arnavut kökenli Sinoplu Rıfat Horoz’un sınır hattında miras bıraktığı Şehit Arîn Mîrxan Müzesi ve Şehit Kader Ortakaya Kütüphanesi’nin kapısına ilgisizlikten dolayı kilit vuruldu.

Xêzroman, wêneroman, wêneçîrok mu dediniz?

Yazmak ve okumak içimden gelmediğinde, zaman zaman da şu veya bu yolla karşılaştığım, hafızamda anlam karşılığı olmayan dilimdeki (Kürtçe) bir kelimenin peşine düşmek istediğimde ferhenglerin (sözlüklerin) sayfaları arasında gezinmeyi severim. İlgimi çeken ya da peşine düşüp yakaladığım, içime sindirdiğim her kelime, sanki bir damlacık da olsa sihirli bir şey içmişim duygusu oluşturur bende…

K. Kılıçdaroğlu ve eyalet sistemi

CHP, Kürt sorunu gibi tarihi bir sorunu çözmeyi bir türlü önüne koyamadı. Geleneksel zihniyetten ve devletin korkularından kendisini kurtaramadı. Böyle olunca düzen partileri olarak MHP, CHP ve AKP yan yana gelmeye mahkum oluyorlar.

Ani Harabeleri UNESCO yolunda

Her yıl farklı bir ülkede yapılan Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nın kırkıncısı, bu yıl 10-20 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak. Komite, farklı ülkelerden Dünya Mirası Listesi’ne girmek üzere başvurusu yapılan yerleri değerlendirecek. Eğer oybirliği sağlanırsa Ani Harabeleri de dünya kültürel varlığı olacak.

Zembilfîroş ve Derwêşê Evdê Almanca’ya çevrildi

Yazar Ali Hüseyin Kerim’in Kürt destanları Derweşê Evdê ile Zembilfîroş isimli kitapları Almanca’ya çevrildi.