Rojava halkı iki özgürlük savaşçısını Başur Kürdistan’a uğurladı Minbic Askeri Meclisi’nden siviller için yeni bir girişim Haber ve çizimleriyle  katliamları  duyurdu Mahkemenin Öcalan kararına itiraz Komalên Ciwan’dan ‘İntikam’ kongresi Minbicli savaşçılar ilerleyişini sürdürüyor Zulümden kaçanlar DAİŞ terörünü anlatıyor

Hiwa umut demektir!

Kürt’le savaşan darbeyi yer!

Tabanda ve tavanda Ilımlı İslam’dan Selefi İslam’a

Karasu: Türk IŞİD’i ortaya çıkacak

Öcalan ‘Mursi’ye dönersin’ demişti

Giyayê Sti

‘Pokemon Go’ ve distopya günleri

Kolombiya Müzakere Sürecinde Tökezlemeler

Axin ve Zeryan sözün eylem hali

Büyük göldeki küçük balık

Euro 2016 ‘geçiş’ turnuvası oldu

Toplum mutlaka bedel ödeyecek

Kürtlerin Mondragon’u

Sur hafızasını arıyor

Rojbîn engel tanımıyor

OHAL'in en büyük düşmanı kadınlar

Kadın Darbe girişiminin ardından sokağa salınan DAİŞ’vari unsurlar, ilkin kadınları darp ve taciz etti. OHAL'e tepki gösteren kadınlar, OHAL'e karşı kadınların örgütlü bir öz savunma gücü oluşturması gerektiğini vurguladı.

Kayıp bir neslin trajedisi

Kültür-Sanat 57 ülkeden 238 filmin gösterileceği Dokufest’in festivalinde insan hakları ve çevre konulu belgeseller sinemaseverlerle buluşuyor. Festivalde, Çad’ın kanlı diktatörü hakkındaki Hissène Habré, Bir Çad trajedisi adlı belgesel dikkat çekiyor.

Hiwa umut demektir!

Toplum-Yaşam Bir kelebek gibi ateşe dalıp bir kadını alevlerin içinden çekip çıkaranı, yanmış yerlerine nefesi ile üfleyeni kim sevmez ki?

Avrupa’da Kürt futbol federasyonu: KurdSpor.Eu

Dizi Demokratik Kürt Toplum Merkezleri vasıtasıyla, onlardan aldığımız bilgilerle hareket ediyoruz. Gerek futbol takımlarında gerekse diğer spor branşlarında başarılı olan gençlerimizi bulmaya çalışıyoruz.

Öfke mi cinnet mi?

Dünya Polis, Münih'teki saldırının DAİŞ'le bağlantılı olmadığını, cinnet vakası ya da öfke cinayeti olabileceğini açıkladı.

Tecrît dûştê heme kurdan o

Kirmanckî Ganî şarê kurd qedr û qîmetê Rayberê xo weş bizanê û no warî de vengê xo û hesê xo berz bikerê. Sewbîna rewş zî her roj merdişê kurdan o. No sebeb ra yo ke ganî kurdî nê merdişî qebûl nêkerê û seba Rayverê xo şewe û raoj payra bê.

Erdoğan’ın Reichstag yangını

Darbe girişiminden bu yana Erdoğan’ın “milli iradeye” dönük çağrıları, memleketin dört bir yanında iktidarın medya korporasyonlarını da aşan bir düzlemde “herkesin” katılımıyla, katılmayanın öyle veya böyle lince maruz kalabileceği bir atmosferle sokağa/toplumsallığa hakim oldu.

Roza komünü genç Kürt yazarlar yetiştiriyor

Komün bir çalışma ürünü olan Roza Dergisi’nin onuncu sayısı Türkiye ve Kürdistan kentlerinden yazarların eserleriyle raflardaki yerini aldı. Roza Komün çalışanı Hebun Stembar hedeflerinin yeni yetişen genç Kürt yazarlara alan açmak olduğuna ifade etti.

Devrimin tanıkları olan devrimciler, canlı tarihtir!

Devrimin dikenli yollarına gül ekenler ayaklanmış ve bir halkın hayallerine yürüme cesaretini göstermiş cesur bir tarihtirler. Devrimde acıyı bal eyleyip halkının avuçlarına sunan Hüseyin Çawiş gibi devrimciler canlı tarihtir!

Darbeler ülkesi Türkiye

15 Temmuz 2016 tarihine kadar insanlara “Türkiye’de bir darbe olabilir mi, bu konuda ne düşünüyorsunuz” diye sorulsaydı, Kürtler ve demokrasi güçleri dışında kalan herkesin vereceği cevap büyük çoğunlukla “hayır, olmaz” biçiminde olurdu.

Sessizce yok edilen tarih

Dicle Nehri üzerinde yapılan Ilısu Barajı nedeniyle 10 bin yıllık geçmişe sahip Êlih’in (Batman) Heskîf (Hasankeyf) ilçesi sular altında kalacak.

15 Temmuz darbesi ve ‘Uzun Bıçaklar Gecesi’

Eğer Hitler yaşasaydı hiç kuşkusuz Erdoğan’ı kıskanırdı. Çünkü Erdoğan Hitler’in faşist yöntemlerini o kadar geliştirmiştir ki, 15 Temmuz’da neredeyse kusursuz denebilecek bir “üstü örtülü” darbe gerçekleştirmiştir.