Karamsarlık düşmanın isteğidir 'Biz kazanacağız, çocuklarımıza özgür ve güzel bir dünya bırakacağız' ‘Rojava halkını kimse açlıkla teslim alamaz’ Efrîn’e göç edenlerin sayısı 11 bini geçti İHD 'Hurşit Külter nerede?' diye sordu PKK Kürtlere irade kazandırdı 4.operasyon kolu 6 km’lik bir alanı çetelerden temizledi KCK: AKP faşizmi yenilecek, Kürdistan özgürleşecektir

analiz: Entegrasyon mu? İstismar mı?

Analiz: G7’nin küresel hegemonya arayışı

PKK Kürtlere irade kazandırdı

Mezarların bize anlattıkları

Analiz: AB, 'Yeni Türkiye' ve Kürt fobisi

SUR’lara işlenen efsane

Emaneti onurla taşıdı

KDP de artık birliğe gelmeli

Kürt derneği gibi restaurant

Kaybolmadı, kendini buldu

Analiz: Güney Amerika’da solumsu iktidarlar yeniliyor

'Hesap sormadan ölmeyeceğim'

Zerdüşt ve Zerdüştlük: Ortadoğu’nun kadim dini ne anlatıyor?

Bremen’de 4 meclis, 1 komün

O kendi yoluna gitti, ben kendi dağıma

‘Rapor bir yasaya dönüşebilir’ uyarısı

Kadın KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat, Meclis Araştırma Raporu'nun, AKP'nin ailenin korunması ve geliştirilmesine hizmet eden planlı ve tasarlı bir süreçle alakası olduğunu belirterek, herhangi bir yasaya dönüşmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

‘Ayna Çarpması’ndan endişe seviyesine düşen insanlık

Kültür-Sanat Küçük sözcükler büyük talihleri tarif eder. Yoksa sözcük dediğimiz insansı bir şeydir. Ama söz için ehil, ehil olmak içinde anlayış gereklidir. Ve bütün mesele kuşakların talihi yaşanırken bunu aynasında bulabilen kişinin anlayış gücüdür.

Cavalli: İsviçre Rojava’yı tanımalı

Toplum-Yaşam Kobanê’nin yeniden inşası için İsviçre’de bir grup aydınla birlikte Dayanışma Derneği kuran Prof. Dr. Franco Cavalli, bir amaçlarının da İsviçre’nin Rojava’yı tanıması olduğunu vurguladı.

Karamsarlık düşmanın isteğidir

Dizi İkinci 12 Eylül'de de halk özgürlük eğilimi, küçük burjuva grupların 12 Eylül'de yaptığı gibi hareket etse ortada hiçbir şey kalmaz. Tayyip Erdoğan ve savaş tayfası süpürüp geçer. Ancak ikinci 12 Eylül de Kürt Özgürlük Hareketi direnişine çarpmış ve amaçlarına ulaşamamıştır. İstedikleri kadar "Şöyle vurduk, şöyle yıktık, şöyle öldürdük" desinler, kaybeden AKP iktidarı ve faşist güçler olmuştur

Fransa’da patron yasasına isyan

Dünya Fransa ulaşım sektörüründe başlatılan süresiz iş bırakma ile beraber yoğun bir grev dalgasına adım attı. Emekçiler patronlar lehine hazırlanan ve işten çıkarmaları kolaylaştıran, çalışma yasası reformunu protesto ediyor.

1ê Hezîran açaryeno hemleyê newî

Kirmanckî Ewro 12. serraçarnayişê hemleya 1ê Hezîrane yo. Fermandarînê Qerargehê Merkezê Pawitenê Şarî derheqê roj de damûsnayin da û aşkere kerd ke îye dê serra 13in açarnê hemleyê girdî. Herzewbîn Hemserokîna Konseya Rayverîn ê KCK zî damûstayîn da û aşkere kerd ke rihê hemleya 15ê Tebax û 1ê Hezîran AKP fîneno bin.

'Dağ sevdalısı kızlar' anıldı

Güney Kürdistan'da 31 Mayıs 2005 tarihinde geçirdikleri trafik kazasında yaşamını yitiren PKK'li Ekin Ceren Doğruak (Amara) ve Uta Schneiderbanger (Nûdem) aileleri ve sevdikleri tarafından mezarları başında anıldı.

FC Munzur ve FC Hanau kaybetti

Almanya’nın Offenbach kentinde, Kreisliga C'de mücadele eden FC Munzur 2000 Offenbach takımı geçen hafta Şampiyonluğunu ilan ederek, bir üst lig olan Kreisliga B'ye yükseldi.

Bu fotoğraf yürek dağladı

İtalya'nın Reggio Calabria limanı açıklarında boğulmuş halde bir bebeğin cesedi denizden çıkarıldı. Fotoğrafı paylaşan Alman arama kurtama çalışanı, "Avrupalılar olarak bunun sorumlusu biziz ve bunun farkına varmak zorundayız" dedi.

Yedi bin yıllık tarih sizi affetmeyecek

Sur'un bombalanmasını, evlerin mahzenlerinde insanların katledilişini kalbim kanayarak televizyonda seyrettim hep. Kimi zaman ağlayarak evlatlarını yitiren Kürt kadınlarının ağıtlarını dinledim.

Hatırlamak ve anlamak için: BAK-malı

Üçüncüsü İzmirde organize edilen “Hatırlamak ve Anlamak için Şehre BAK” isimli sergide gündelik hayattan kesitler sunulduğu gibi Kürdistan’da yaşanan savaşın yarattığı sorunlar da video ve fotoğraf yoluyla aktarılıyor.


Sabah eğitim, akşam devriye

DAİŞ çetelerine karşı mücadelede sivil halktan kadınların öz savunma gücü olarak örgütlendiği HPC-JIN'e katılımlar günden güne artıyor. HPC-JIN Dirbêsîyê Sorumlusu Henîfe Ehmed, eskiden 'erkek işi' olarak görülen savunma algısının, HPC-JIN ile değiştiğini söyledi.