Sakharov Ödülü Êzidî kadınlara verildi  Erdoğan, emperyal emellerinin önünde engel gördüğü Kürtlere fütursuzca saldırıyor HPG komutanı Serhat Mardin Medya Savunma Alanları’nda toprağa verildi Minbic’de Mala Jin açılıyor Zelal Ceger: İşgal saldırılarına karşı mücadelemizi yükselteceğiz Amed halkı iradesi için belediye önüne akın ediyor ‘Osmanlı hayalleri Şehba’da sona erecek’ Masada olmak Musul operasyonu ve Êzîdîler

Clinton neden Trump’dan daha tehlikeli ?

Soysal demokratlar bize yıkım bıraktılar

Almanya darbecileri sever!

İnsan acılarını, ölülerini gömdüğü gibi gömemiyor ki...

Ciddiyseniz Rojava’ya gelin, savaşın!

Bir tatlı yapalım, adını barış koyalım

Bir Ulusun Doğuşu: Cinsiyet, tabii ki erkek!

Bayrağı düşürmeyen aile

Klişeye derinlik katan dizi: Penny Dreadful

Kostas Şengal’i duyunca dayanamadı

Bayer-Monsanto birleşmesi, besin kaynaklarımız için büyük bir tehdit

Bilinçaltımızın altı büyük becerisi

Mülteci krizi feminist bir mesele, öylece oturup seyredemeyiz

Avrupa’da Mehmet Ağar cinayetleri

J. Îhsan Espar: Kırmancca’nın görünürlüğü arttı

Çocuk istismarında rıza yaşı indiriliyor

Kadın TCK yeni yasa tasarısına göre çocuk istismarında rıza yaşı 15'ten 12'ye indiriliyor. TCK'da çocuk ve kadınlarla ilgili düzenlemeleri takip eden avukat Canan Arın, bu düzenlemeyle 12 yaşından büyük çocukların cinsel istismarında "rıza" kavramına daha çok başvurabileceğini söylüyor.

Direnişin ve trajedinin fotoğrafları

Kültür-Sanat Almanya’nın Nürnberg kentinde Protestan Kilisesi tarafından organize edilen, ‘Göç Yolunda Kadın ve Göçmen’ temalı sergiye DAİŞ’e karşı savaşan Kürt kadını savaşçıları damgasını vurdu

Kalaya 51 yıldır can veriyor

Toplum-Yaşam Xarpêt’te çocuk yaşta başladığı ve 51 yıldır sürdürdüğü kalaycılığın eski günlerini mumla aradığını söyleyen Muzaffer Poyraz, mesleğinin kaybolmaması için götürebileceği yere kadar işine devam edeceğini dile getirdi.

Musul-Kerkük kimin yurdu? -II-

Dizi Kerkük ve Musul’da, 1920’li yıllarda hem İngiliz hem Türk istatistiklerine göre Kürtler büyük bir çoğunluğu oluşturuyordu. Ve tüm hesaplaşmalar Kürtler üzerinde yapılıyordu. Bu hesaplaşmada; Türk tarafı daha çok petrol kaynaklarını ve Kürt sorunu dolayısıyla Musul-Kerkük bölgesinin Misak-ı Milli içerisinde kalmasını; İngiltere ise yeraltı zenginlikleriyle birlikte jeopolitik konumu açısından bölgeye sahip olmak istiyordu.

Rakka için Türkiye’yi durdurun şartı

Dünya DAİŞ karşıtı koalisyona üye ülkelerin savunma bakanları, Paris’te Musul ve Rakka operasyonunu görüştü. QSD’nin koalisyon güçlerine Rakka operasyonu için Türkiye’nin saldırılarının engellenmesi şartını koştu. PYD, koalisyon ve BM’ye DAİŞ ile mücadeleyi zaafa uğratan Türk devletinin durdurulması çağrısı yaptı.

Xoverdayiş nika dest keno ci

Kirmanckî Binçimgirewtişê Kişanak û Anli ra dima xêlê cayan de nûmayişê protestoyî virazîyay. Nûmayişan de vajîya ke ‘Şaredarî îradeyê şarî yê şima nêşkenê teslîm bigîrê.’

Ermeni Soykırımı konserini iptal etti

Dresden Senfoni Orkestrası’nın 13 Kasım’da Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda sahneleyeceği Ermeni soykırımını anlatan Aghet (Ağıt) adlı eserinin Alman Dışişleri Bakanlığı’nca iptal edilmesi tepki ile karşılandı.

Komünal ekonomi öz kaynakla gelişiyor

“Kürt kentlerini devletin kalkındırmasını beklemek hayalciliktir“ diyen Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanı Necati Pirinççioğlu, toplumsal örgütlenme yöntemi komünler ve kooperatifler olduğunu vurguladı.

Kürt takımları tutulmuyor

Almanya’nın birçok kentinde farklı liglerde mücadele Kürt takımları bu haftayı da galibiyetle kapattı. FC Serkeftin 92 2-3, Kurdischer FC Giessen 2-3, FC Bingöl 12 2-7, Azadispor 1-0 skorlarlar rakiplerine karşı sahadan galip ayrılırken, SC 1960 Hanau ise 0-2 skorla mağlup ayrıldı.

AKP faşizmi teşhir oldu

Dünyanın en önemli uluslararası kitap fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türkiyeli yayınevleri AKP iktidarının tekçi anlayışı nedeniyle ilk kez temsil edilmedi. Pazar günü kapanan ve 5 gün süren fuarda 120 ülkeden 8 bin yayınevi katılırken Türkiye’den hiçbir yayınevi yer almadı.