Kalkan: TC yol açtığı durumun sonuçlarına katlanmalı Düğümü Bab çözecek İyi bilirdik: Komünistti Zindanlarda tırmanan faşizm

Filozof Wasfî’den Xalê Ekrem’e

Perperok’ta yaşam Kürtçe akıyor

Yüz yıllık çatışmanın kırılma noktası

İnadı, ısrarı ve imanı ruhunda taşıyan devrimci: Mahmudê Reş...

Çözüm kadının kendisinde

Orada daha derin bir acı var

Soykırım mağdur ve mazlumu bir yazar: Haydar Işık

Özgür Basın hiç susmadı ki...

Lazca müzik ile yaşıyor

Vaye PKK Rabû’nun hikayesi

Kalkan: Atılım ilk Avrupa’yı sarstı

KOMUTAN AGİT’TEN EBÛ LEYLA’YA... Eruh’tan Minbic’e

Sevda ve Eylem’e borçluyuz

Kürdistan dağlarının Tanya’sı…

AYDIN: En azından sussanız...

Zalimlere karşı birlikte direnelim!

Kadın “Êzîdî kadınlar olarak Şengal’ de kendi halkımızı, kendi topraklarımızı koruyoruz. Zalimler karşısında direniş sergilemek, silah ve raxt(hücum yeleği) sahibi olmak çok güzel bir duygu. İnsanın kendi iradesini tanıması, kazanması ve direnmesi kadar güzel bir şey olamaz.”

Öfkeli ve haysiyetli

Kültür-Sanat Sinema yazarı Peter Bradshaw, Cannes’da Altın Palmiye’ye değer görülen Ken Loach’un “I, Daniel Blake” adlı filmini “öfkeli ve haysiyetli” olarak niteliyor ve ekliyor: ‘’Bu film yoksulluğun dağınık ve çirkin dünyasını, müreffeh bir ülkede bile olsa, gerçekte neler yaşandığını görmemize dünyevi bir niyetle aracılık ediyor.’’

7 köyün suyu kanser saçıyor

Toplum-Yaşam Çewlig merkeze bağlı Gözeler, İncesu, Yeniköy, Dik, Tekören, Çeltiksuyu, Garip ve Sarıçiçek köyleri son dönemlerde artan ölümlerden dolayı tedirgin. Köylüler, içtikleri suyun kansere yol saçtığını belirtiyor.

Haramilerin saltanatını yıkacağız

Dizi Türkiye’nin büyük edebiyatçısı, Kürt halkının dostu Vedat Türkali, 97 yaşında hayata veda etti. Ardında tükenmez umudunu, direncini ve en zor dönemlerde bile sürdürdüğü direnişçi dostluğunu bıraktı. KCK, ‘Kürt halkı onu hep sevgiyle hatırlayacaktır’ açıklaması yaptı.

Savaş mı? Bir daha asla!

Dünya Kolombiya'da FARC ile hükümet nihai ateşkes ilan ederek barış anlaşmasının somut ilk adımını attı.

Zindanan ra vengdayiş

Kirmanckî Verra tecrîdê ser Rayverê Şarê Kurd Abdullah Ocalanî jû îqaz zî tepişteyanê PKK û PAJKî ra amê. Benayatî dewazîya ke vera polîtîkayanê AKP yê tecrîdî şarê kurd û derûdorê demokratîkî tekoşîna pîyayî berz bikerê

Cerablus çıkmazı!

Ortadoğu’da yeni denklemler, ortaya çıkaran kaos ve çıkmazı derinleştiren, Cerablus işgali ve sonuçları ne olabilir?

Ne çok zafer yüklü gemiler geçirdi yüreğimizden

Abdullah Öcalan’dan “Heval” diye bahseder, gerillalar selam gönderir. Barış ister ancak barışı ezilenlerden yana durarak ister, ortada durarak değil.

Kılıçdaroğlu kompleksi

15 Temmuz’dan sonra anlaşılmıştır ki, CHP genel başkanı dışlanmanın kompleksini yaşıyormuş. Tayyip Erdoğan ve AKP’liler yoğun baskıyla Kılıçdaroğlu’nu tam bir kompleksli kişilik haline getirmişlerdir.

Soykırıma karşı dimdik ayakta

Çetelerin saldırıları nedeniyle Şengal’den Rojava’ya göç eden 65 yaşındaki Êzîdî ana, yüzyıllardır soykırım uygulayan düşmanlarına karşı dimdik ayakta.

Kürt çocuklarından eğitime boykot

Yeni eğitim yılına, darbe bahanesiyle muhaliflerin tasfiye edildiği bir süreçte girilirken; yıllardır milyonlarca çocuğun anadilde eğitim talebi de hala çözülmüş değil. Kürt çocukları bu sene de eğitime boykotla merhaba diyecek.

Kürt düşmanlığı sınır tanımıyor!

Kürt düşmanlığını dünyaya da yaymaya ve PYD'yi terörist ilan ettirmeye, meşruluğunu engellemeye çalıştı. Ama DAİŞ'e verdiği tüm desteklere rağmen Kürt güçlerini durduramadı, YPG'yi dünyaya terörist olarak kabul ettiremedi.