Rakka operasyonu başladı  ‘Bizlere zulmü dayatanlar pişman olacak’ İnfaz edilen Kaplan'ın cenazesi sürüklenmiş Şirnex'te evler tek tek yıkılıyor DBP Erciş ilçe eşbaşkanları gözaltına alındı Erdoğan'ın hazırladığı yeni kabine açıklandı Öcalan'ın avukatından CPT'ye çağrı Türk savaş uçakları Nisêbîn'i vurdu Bahar gülüşlü cesur çocuk: Kurtay Amed

Zerdüşt ve Zerdüştlük: Ortadoğu’nun kadim dini ne anlatıyor?

Bremen’de 4 meclis, 1 komün

O kendi yoluna gitti, ben kendi dağıma

Güney Amerika’da rüzgar sağdan esiyor

Tıp’tan Kürdistan dağlarına

Abdülhamit’ten Kemalist cumhuriyete devredilen Alevi düşmanlığı

‘Kofisiz çıkmam dışarı’

Analiz: Gorbaçov’un hayal kırıklığı

Kalkan: HBDH özeleştirel yaklaşımın sonucu

Sinema onun kavga silahıydı

Egemen ulus kibri ve Kürt kadınlar

Biz sözümüzün arkasındayız, gerisini onlar düşünsün

Koma Jinê Sûrê direnişin halayını çekiyor

Dersim Kültür Festivali’ne çağrı

İran'da değişen hiçbir şey yok!

'Hesap sormadan ölmeyeceğim'

Kadın 72 yıllık ömrüne iki evlat, bir torun acısı ile birlikte göç ve direniş hikayesi sığdıran Vesile Eren, yaşadığı acılar karşısında duyduğu öfkeyi, "Bu devletin bana verecek hesabı var, ölünceye kadar devletten şikayetçiyim" sözleriyle ifade ediyor.

Sanat direnişe yanıt olmalı

Kültür-Sanat TEV-ÇAND Ewropa 5. Konferansı, önemli tartışmalara sahne oldu. Kurumun eşbaşkanlık sistemine geçtiği konferansta konuşan sanatçılar, üretimlerinin öz yönetim direnişlerine yaraşır hale gelmesi gerektiğini belirtti.

Londra’da gençliğin festivali

Toplum-Yaşam Londra ve Stade’de gerçekleşen Mayıs Ayı Şehitleri Spor ve Kültür etkinliklerinde, çok sayıda genç bir araya geldi. Londra’daki etkinliği katılan Amedspor futbolcusu Deniz Naki ise Sur ve Cizre ile dayanışma için formalarını imzaladı.

TURHALLI: İslam’ı iktidardan kurtarmalıyız

Dizi Müslüman sıfatına haiz olanların insanlık içinde güvenilmez görüldüğünü müşahade etmekteyiz. Bu durum, İslam için samimice çalışan ulemamızın, Hz. Peygamberimiz ve sahabilerinin çabalarına ve yaşamlarına büyük bir darbe vurmaktadır. Kürdistan İslam Toplumu olarak kendimizi yeniden düzenlemek, geçmişteki hatalardan kurtulmak için cahilliğe, haksızlığa ve günahlara karşı mücadele etmeliyiz.

İkiyüzlülüğün zirvesi

Dünya DAİŞ ve El Nusra gibi çete örgütleri finanse ederek Suriye halklarının canına kast eden, Kürt kentlerini havadan bombalayan, sivilleri bodrumlarda diri diri yakan Türk devletinin ev sahipliğinde yapılan Dünya İnsani Zirvesi'nden herhangi bir somut sonuç çıkması beklenmiyor.

Destanê Ramayanayî

Kirmanckî Destanê Ramayanayî ra beşê 1 û 7’î peynî ameyî barkerdiş, destano esil mîyanê beşê 2 û 6’ine de yo. Destan de tewr gird Homa zey Îndra yeno dîyîş, Rama zî formê Vîhsnu de yo la merdim o. Tena beşê 1 û 7’î zey Vîshnu yeno dîyîş.

Kadınlar: O rapor Meclis'ten geçmeyecek!

Türkiye'deki kadınlar, TBMM Boşanma Komisyonu'nun kadın ve çocuk haklarını gasp eden rapor taslağına karşı sokaklara döküldü.

Hayri Durmuş’un anısına turnuva

Almanya'nın Hamburg kentinde 29 Mayıs tarihinde 6'ncısı düzenlenecek olan 'Mayıs Ayı Şehitlerini Anma Spor ve Kültür Etkinlikleri' kapsamında, pazar günü Stade kentinde 'M. Hayri Durmuş 6'ncı Futbol Turnuvası' düzenlendi.

AKP faşizminin bir aylık canı vardır

Tayyip Erdoğan’ın şovenizmi yükseltmek ve Kürt halkının iradesini kırmak için gündeme koyduğu dokunulmazlık kaldırıldı. HDP’liler böylece 1994 gibi zindanlara atılmak isteniyor. Şu açıktır ki, Kürt milletvekillerine yaklaşım Kürt’e yaklaşımdır.

LOACH: Başka bir dünya mümkün!

Cannes Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Palmiye’yi, sosyalist yönetmen Ken Loach kazandı. Loach, ödül töreninde “umut mesajı” gönderdi: Başka bir dünya mümkün ve gereklidir.

Merkel'e açık çağrı

Hem koalisyon ortağı SPD hem de muhalif Yeşiller Partisi bugün İstanbul'a gidecek olan Başbakan Angela Merkel'e Türkiye'de olan bitene sessiz kalmayarak, Erdoğan'a açık mesaj vermesini istedi.

‘Alternatifsiz değiliz’

Çete saldırılarından dolayı yaşadığı Heleb’ten Efrîn Kantonu’na göç etmek zorunda kalan Esmet Seîd, çetelerin ambargosuna, ektiği sebze bahçesiyle direniyor.