AGİT: Türkiye gazetecilere baskıya son vermeli  Erdoğan rejiminden Almanya'ya ilk taviz! Baydemir: Faşizm ricayla değil, direnişle durdurulur! ‘Rakka’da savaşmak herkesten daha fazla bizim hakkımız’  ‘Direniş Nöbeti’ne destek: HDP sokağı terk etmemeli Dersim’de Rayber’in torunlarının devri bitmiştir Kürdistan’ı dört parçaya bölen anlaşma: Lozan

Kurt Cobain’i kim öldürdü?

92 kitaba yasak!

HÊK bir isyan dansı

Anarşist devrimden bağımsızlığa Katalonya

Hewraman Dağları nasıl Ada Sahilleri oldu?

Son Kelam

19 Mayıs Türk’e bayram Pontos’a soykırım

Zîlan artık dağlarca, şehirlerce, binlerce!

Zîlan vasiyettir, manifestodur

Bu parti, EMEĞİN PARTİSİDİR

Binlerce düşmana karşı 15 gerilla

Cizre'nin intikamı, Sur'un umudu

Ayvalık özerklikle merkez olmuştu, efeler halkın öz savunma gücüydü

DİRENENİN güncesi: Yenilmediysen anlayacaksın beni

Duygular hareket etmiyor artık, hiçbir şey hak ettiğince yazılamıyor

Gülsüm Bilgiç: Hiçbir yerden beklentimiz yoktur

Sayın Merkel, bizi diktatöre kurban diye sunuyorsunuz!

‘Anne özgürlük işte budur’

Kadın Yaklaşık 6 yıldır DAİŞ çetelerinin cirit attığı Reqa sokaklarında artık özgürlük naraları yankılanıyor. DAİŞ çetelerinin zulmünde görmedikleri eziyet, yüzleşmedikleri acı ve korku kalmayan siviller, onları özgürleştiren QSD savaşçılarına ‘hayır sahipleri’ diye hitap ediyor.

Kızıl Meydan’ın sosyalist dengbêjî Sûsika Simo

Kültür-Sanat Sûsika Simo, konser verirken, sarı, yeşil, kırmızı elbiseler giyer ve başına da kefiye bağlardı. O sosyalist bir kadın dengbêjdi. Simo ile dengbêjlik sosyalist söylemle tanışır.

Yorgunluğun demidir kaçak çay

Toplum-Yaşam ”Dağlarda çok yorulduğumuz da oluyor. Şikâyetçi değiliz, çünkü anlamının bilincindeyiz. İşte bu yorgunluğumuza anlam katan bir diğer arkadaşımız da kaçak çayımızdır.”

Reqa’da terlikle savaşılır

Dizi İlk Reqa’ya geldiğimde, ‘bu insanlar nasıl terlikle savaşabiliyorlar’ diye çok garipsemiştim. Ama şimdi anlıyorum, Reqa’da terlikle savaşılır. Reqalı Muhammed, terliğinin bağcığı koptuğu için üç hafta boyunca çıplak ayakla savaşmış…

Almanya telafi etmeli

Dünya Sol Parti Milletvekili Hakan Taş, Almanya'nın geç de olsa Türkiye'ye karşı aldığı yaptırım kararlarını olumlu görüyor. Taş, Almanya'nın artık Türkiye ile kirli ilişkiyi sürdüremeyeceğini belirterek şu önerilerde bulunuyor: Yaptırımlar Almanya ile sınırlı olmamalı, Türkiye'de muhalefet desteklenmeli ve PKK yasağı kaldırılmalı.

Erdogan pey cînayetanê neweyan de yo

Kirmanckî Sîyasetmedarê ke Ewropa de cuyenî û hedefê MÎTî de yî, qisey kerdî û wina vatî: “Erdogan bi hawayo topyekun kurdan hedef gêno. Parçeyêkê nêyî zî ma sîyasetmedarê ke Ewropa de cuyenî yî”

‘Yerin dibine batsın bu karanlık!’

DAİŞ çetelerinin Reqa’yı işgali sırasında zorla evlendirilen Düha Mistefa Hammad, kente getirilen iki esir Êzîdî çocuğun kaçışına yardım ettiği için işkence edildi.

DTK’dan Kürtçe-Türkçe Sağlık Terimleri Sözlüğü

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi Anadil Komisyonu, sağlık alanında kullanılan kelimeleri birçok başlık altında bir araya getirerek, Sağlık Terimleri Sözlüğü’nü oluşturdu. Aram Yayıncılıktan çıkan sözlük, ”doğal sağlık” perspektifiyle geliştirildi.

Fatih Akın Rojava ile geliyor

Fatih Akın’ın filmografisi bir hayli çeşitli. Belki bazıları için Fatih Akın demek sadece Duvara Karşı’dan ibaret; ama onu tek bir filme göre tanımlamak haksızlık olur...

Rojava en büyük matbaasına kavuştu

Derik’te Şehit Komutan Hisên Şawîş (Herekol) adını taşıyan matbaa törenle açıldı.

Öcalan'ın manifestosu Almanya'da

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın 5 ciltten oluşan Demokratik Uygarlık Manifestosu'nun tanıtımı Hamburg Üniversitesi'nde yapıldı.

Bütün 'Umut'ların anneliği için...

Her gerilla gibi özgür yaşam arayışlarının sonucunda PKK ile tanışan Bêrîvan, 5 yıldır hayalini kurduğu gerilla saflarında. Bêrîvan, bir kadın olarak aldığı kararı uygulama iradesine kavuştuğunda bir yaşındaki oğlu Umut ve bütün Umutların geleceği için gerilla olmayı tercih etti.

Sürgünün onur ışığı: Anjel Mari Açıkgöz

Belki de böylesi bir tarihin en belirgin örneklerinden biridir Anjel Mari Açıkgöz. Soykırımlar içinde hasbelkader sağ kalmış sevgi dolu bir insan. Ermeni halkının bütün acısını taşırken yüreğinde, yeryüzünde halklara kardeşliği büyütmüş bir komünist militan.