Efrin halkı davul ve zurnayla sandıklara gidiyor  ‘İşgalci TC ordusu sivilleri bilinçli hedeflemiştir'  Zırhlı araçlar imha edildi, ölü ve yaralı askerler var  Dersim ormanları üç aydır yakılıyor  Kalkan: Ulaş'tan çok şey öğrendim KCK: Bir parçasına yapılan saldırı, tüm Kürdistan’a yapılmıştır! Komün eşbaşkan seçimleri başladı

Rojava Devrimi’nin simgesi KOBANÊ

Faşizmin ‘tek tip’ine boyun eğmedik, EĞMEYECEĞİZ!

Şehri baştan keşfederek devleti aşmak

Cizre’nin Xanê Çengzêrînî Mehmet Tunç

Köylerde Kürtçe'nin yerini Türkçe alıyor

Dilin direnişi, direnişin Kürtçesi

Sermayenin yeni köleleri: Çocuk işçiler

11 yıl sonra ilk buluşma

Dilniya: Annem devrimci bir kadındı

Kirmanckî’yi keşfetmenin mutluluğu

Bir Özgürlük ve Direnişin Öyküsü: 14 Temmuz

Şengal’de ilk kurşun

PKK’nin Şengal’e müdahalesi

Asla unutmayacağım

Zap’ta hüsrana uğradılar

‘Hayatımda ilk kez Kürt görüyorum!’ - 3. Bölüm

20 bin Kürtçe eseri arşivledi

Şiddete sessiz kalmayalım

Kadın Konuştuğumuz kadınlardan bazıları şiddet mağduru, bazıları ise konuşmaktan çekiniyor. Ortak tespit, erkek şiddetinin her yerde var olduğu ve erkek egemen zihniyetin asla geri adım atmadığı. Şiddeti önlemenin tek yolu ise kadınların öz savunmalarını geliştirmesi ve hareket etrafında örgütlenmesi.

Bir Kürt western’i: Tatlı Biber Diyarım

Kültür-Sanat Kürtlerin ilk “Vahşi Batı” tarzında çekilen filmi addedilen “Tatlı Biber Diyarım” Güney Kürdistanlı yönetmen Hiner Saalem tarafından çekildi. Bugüne dek izlediğimiz Kürt yapımlarından biraz farklı bir film. İdealist bir peşmerge olan ve Zazaca konuşan Baran, Saddam’ın devrilmesinden sonra evine dönüyor.

Hasankeyf için alanlara!

Toplum-Yaşam Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi (HYG) yayımladığı mesaj ile 23 Eylül 2017 tarihini (yarın),Kuzey Kürdistan’da bulunan Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin savunması için ve Ilısu Barajı’nın yapımına karşı sokaklarda olacağını vurguladı.

17’sinde milletvekili adayı Dersimli Diyar Ağu: En güçsüzlerden yanayım

Dizi Kürt halkına karşı baskı ve haksızlığa karşı çok farklı bir hissiyatım var. Çünkü ailem ve ben bunu direkt yaşadık. Kendi safımı çok erken belirledim; toplumun en güçsüzlerinden yanayım. Onlar için mücadele etmek istiyorum.

BM'de İran- ABD gerginliği

Dünya ABD-İran gerginliği, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarına yansıdı. İran ile nükleer anlaşma konusunda karar verdiğini ve bu anlaşmayı utanç kaynağı şeklinde niteleyen Trump'a, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den 2015'teki anlaşmayı ilk bozan tarafın kendileri olmayacağı yanıtı geldi.

Vatî ‘întîhar kerdo’ labelê înfaz vejîya

Kirmanckî Bi nameyê Abdullah Derînî de kesêkî bi îdîaya ke hêrişê qereqolî kerdo, amebî tewqîfkerdiş û dima ra amebî îdîakerdiş ke no kes zîndan de întîhar kerdo, labelê vejîya orte ke Derîn întîhar nêkerdo, ameyo înfazkerdiş.

Hawice operasyonu başladı

Hewlêr ve Bağdat arasında, Güney Kürdistan için planlanan bağımsızlık referandumundan dolayı gerginlik sürerken, Irak ordusu, Kerkük'ün 55 kilometre batısındaki Hawice'de DAİŞ çetesine karşı operasyon başlattı. Operasyonun, Pêşmergesiz yapılması dikkat çekti.

Kalaşnikov'un heykeli dikildi

Moskova'da Sovyetler Birliği'nin ünlü AK-47 tipi makineli tüfeğini geliştiren Mihail Kalaşnikov'un heykeli dikildi.

Buzullarda korkutan erime!

ABD Ulusal Kar ve Buz Verileri Merkezi’nden (NSIDC) bilim insanları, 38 yıldır olduğu üzere bu yıl da Kuzey Kutbu’ndaki buzul kütlelerine dair uydudan elde edilen verileri paylaştı.

Tüm aşılar tek bir iğnede

Araştırmacılar, çocukluk boyunca yapılması gereken tüm aşıların tek bir iğnede yapılmasına yönelik çalışmalarında önemli bir yol kat etti.

Kürt kadınlar için koştu

Hanau'da şiddete karşı düzenlenen maratona Kürdistanlı Talip Kutluay da katıldı.

Üç kadın devrimci için adalet eylemi

Fransa’nın başkenti Paris ve Montpellier’da, 9 Ocak 2013’te katledilen üç Kürt kadın devrimci Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için adalet eylemleri gerçekleştirildi.